pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Szkolenia dla studentów i niesłyszących

Szkolenia dla studentów i niesłyszącychBiuro Karier we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych Oddział Dolnośląski – Koło Terenowe w Legnicy oraz działającym na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej naszej Uczelni Kołem Naukowym Młodych Medyków było inicjatorem działań przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2016 roku.
Miały one na celu organizację szkolenia dla studentów z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi oraz przeprowadzenie dla osób niesłyszących szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podjęta inicjatywa pozwoliła studentom na poznanie problematyki związanej z niepełnosprawnością osób niesłyszących lub słabosłyszących, podstaw komunikowania (w tym w języku migowym), oraz na bezpośredni kontakt z osobami niesłyszącymi, co w przyszłości będzie miało wpływ na podwyższenie standardu udzielanej pomocy medycznej.

Osobom niesłyszącym uczestnictwo w szkoleniu pierwszej pomocy pozwoliło na zdobycie wiedzy i umiejętności przydatnych w sytuacjach życia codziennego. Obie propozycje zajęć spotkały się z dużym zainteresowaniem adresatów.

Szkolenie z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi lub niedosłyszącymi przeprowadzone zostało w ramach trzech spotkań o następującej tematyce:

1.    Podstawy komunikowania się z osobami niesłyszącymi i  niedosłyszącymi;
2.    Podstawy języka migowego – część 1;
3.    Podstawy języka migowego – część 2.

W związku z faktem, że szkolenie adresowane było do studentów kierunków medycznych, w dużej mierze skupiono się na zagadnieniach przydatnych do nawiązania pierwszego kontaktu oraz udzielenia  pomocy medycznej osobie niesłyszącej.  Zajęcia prowadzone były przez biegłego tłumacza języka migowego Elżbietę Badiuk oraz pedagoga, doradcę zawodowego Annę Nowakowską-Goldman. Studenci którzy uczestniczyli we wszystkich spotkaniach otrzymali zaświadczenia. Szkolenia dla studentów i niesłyszących

13 grudnia 2016 roku na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, dla osób niesłyszących odbyło się czterogodzinne szkolenie „Pierwsza pomoc”. W zajęciach uczestniczyło 13 osób niesłyszących – członków Polskiego Związku Głuchych – Koło Terenowe w Legnicy, które komunikują się w języku migowym, stąd stała obecność tłumacza podczas zajęć.

Duże zaangażowanie w przygotowanie zajęć wykazali studenci – członkowie Koła Naukowego Młodych Medyków oraz ich opiekun – dr n. med. Małgorzata Bujnowska, osoby niesłyszące zaś bardzo aktywnie uczestniczyły w szkoleniu, chętnie wykonywały ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantomów oraz zadawały mnóstwo pytań.

Na koniec spotkania Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej dr n. med. Jarosław Goldman wręczył osobom niesłyszącym zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu. Napawa optymizmem fakt, że każdy z współorganizatorów spotkania zadeklarował chęć dalszej współpracy, w ramach kolejnej edycji szkoleń.

Anna Nowakowska-Goldman

2016-12-28

<< POWRÓT

Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u