pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Studenci z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze

Studenci z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w JaworzeStudenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, z III roku studiów stacjonarnych na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, 14 grudnia 2016 roku odwiedzili Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze. Wizyta realizowana była w ramach zajęć praktycznych z przedmiotu „Środowiskowe i instytucjonalne działania resocjalizacyjne” realizowanego na specjalności bezpieczeństwo i resocjalizacja osób niedostosowanych społecznie.

Na miejscu dwudziestoosobową grupę pod opieką dr Beaty Skwarek powitał Dyrektor Ośrodka – mgr Mariusz Barański wraz z towarzyszącymi osobami: Panią pedagog i Panem psychologiem. Przywitanie odbyło się w przepięknie wyremontowanym holu, w którym na jednej ze ścian uwidoczniono dawny stan historycznego budynku. Sama placówka posiada długoletnią tradycję, gdyż jej powołanie datuje się na rok 1958.

Spotkanie przebiegało zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. W pierwszej części grupa studentów została zaproszona do świetlicy, w której Pan Dyrektor przedstawił historię placówki i jej strukturę organizacyjną, dokładnie przybliżył obowiązujący kodeks oraz życie wewnątrz ośrodka, przedstawił zmiany i problemy z jakimi na co dzień muszą mierzyć się pracownicy placówki. Znajomość prawnych regulacji, wychowanków i doboru kadry dowodziły dużego doświadczenia zawodowego połączonego z pasją i oddaniem.

Następnie studentów zapoznano z bazą socjalną i edukacyjną ośrodka. Zostali oprowadzeni po części mieszkalnej budynku, gdzie wychowankowie spędzają czas wolny. Do ich dyspozycji są pokoje sypialniane, łazienki, kuchnie, w których wykonują czynności związane z codziennym funkcjonowaniem (uczą się np. sprzątać czy przygotowywać posiłki).

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z podopiecznymi, którzy w tym czasie przebywali w trzech grupach – klasach na terenie szkoły wydzielonej w odrębnej części budynku. Studenci, podzieleni na trzy grupy mieli okazję przebywać razem w klasach, w których odbywały się zajęcia oraz w sali przeznaczonej na siłownię. Z uwagi na przedświąteczny okres, chłopcy otrzymali drobne upominki przygotowane przez Uczelnię, natomiast studenci upiekli ciasto i zorganizowali inne słodkości, którymi częstowali wszystkich obecnych. Krótki czas pobytu nie pozwolił na podejmowanie dłuższych rozmów z podopiecznymi, jednak można było wspólnie pograć w tenisa stołowego. Studenci z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze

Ostatnią część wizyty w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze wypełniły rozmowy z Panią pedagog, która przedstawiła swoje obowiązki oraz wymaganą dokumentacją – w obowiązującym obszernym zestawie studenci skupiali się na zasadach opracowywania Indywidualnego Programu Resocjalizacyjno-Terapeutyczno-Edukacyjnego Wychowanka.

Pobyt w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze dał studentom PWSZ im. Witelona w Legnicy możliwość porównania teoretycznych podstaw omawianych podczas zajęć z rzeczywistymi problemami funkcjonowania placówki resocjalizacyjnej.

Warto na zakończenie podkreślić, iż niemal we wszystkich pomieszczeniach, które oglądali, znajdowały się wspaniałe dekoracje będące wytworami pracy prowadzonej z wychowankami pod opieką zatrudnionej kadry. Również osiągnięcia wychowanków nagradzane między innymi podczas wielu konkursów były ciekawie wyeksponowane. Zdobywanie wielu nagród w dziedzinach plastycznych, sportowych itp. świadczy o dużym zaangażowaniu wychowawców w rozwijanie zainteresowań podopiecznych, zaszczepianie nowych pasji oraz naukę i przyswajanie takich umiejętności, które pozwolą im na prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości.

Wybrane wypowiedzi i przemyślenia studentów po wizycie w MOW w Jaworze:

- Marlena: Wyjazd uzmysłowił mi z jakim trudem oraz poświęceniem wiąże się praca w takim miejscu. Myślę, że dla niejednego z nas była to okazja, aby zastanowić się nad tym co będziemy robić w przyszłości i czy akurat z takim miejscem pracy wiążemy swoją przyszłość.

- Angelika: Według mnie sfera poznania z wychowankami na początku była dość ograniczona. W chwili obecnej jest mi trudno stwierdzić czy mogłabym pracować z młodzieżą odbiegającą od normy. Jeden dzień pobytu w takim ośrodku, to za krótki czas ..., … nie ukrywam, że chciałabym spróbować chociażby praktyki miesięcznej, by móc się sprawdzić.

- Tymoteusz: Spotkanie stanowiło ciekawe doświadczenie i ujawniło jak ważną rzeczą w pracy wychowawczej (resocjalizacyjnej) jest intuicja pedagogiczna, prezentowana przez kadrę ośrodka.

- Zofia: Niezwykle ważny był dla mnie moment spędzony z chłopcami podczas wspólnych gier zespołowych. Spotkanie było dodatkowo wzbogacone rozmowami z dyrektorem placówki, psychologiem i pedagogiem. To właśnie wtedy mogliśmy wysłuchać ich doświadczeń z wieloletniej pracy z trudną młodzieżą.

- Patrycja: Na początku naszej rozmowy z wychowankami, byli oni onieśmieleni, jednak potem zaczęli zadawać nam różne pytania. Cieszę się, że istnieją takie instytucje jak ten ośrodek pomagając młodym ludziom wyjść na prostą, zważając na fakt, że większość z nich nie ma domu i kochających rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w trudnych sytuacjach.

- Katarzyna: Udało się nam nawiązać kontakt z chłopcami, mimo iż na początku wydawali się onieśmieleni. Przygotowaliśmy dla nich także słodkie poczęstunki, które od nas przyjęli. Dla każdego z nas pobyt w ośrodku był nowym doświadczeniem, który na pewno na długo zapamiętamy.

- Dorota: Niestety nie nawiązaliśmy zbyt dobrego kontaktu, gdyż zarówno nasza grupa, jak i podopieczni placówki, byli lekko spięci i nieufni. Mam nadzieję, że uda nam się wybrać tam po raz drugi, lecz nie na krótkie spotkanie w klasach z małą grupą, tylko na spotkanie w otwartej przestrzeni, z możliwością dłuższego pobytu.

2016-12-29

dr Beata Skwarek

<< POWRÓT

Imieniny: Bogumiła, Eweliny, MirosławaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u