pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Refleksje nad szkołą profesor Marii Dudzikowej

Refleksje nad szkołą profesor Marii DudzikowejZakład Pedagogiki działający na Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy przygotował 12 grudnia spotkanie z prof. zw. dr hab. Marią Dudzikową z  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu profesor Marii Budzikowej pt.  "Refleksje nad szkołą: co robią w niej i z nią metafory?".

Tematyka  prezentacji odpowiadała zainteresowaniom naukowym Marii Dudzikowej koncentrującym  się wokół problematyki socjopedagogicznego i psychopedagogicznego funkcjonowania szkoły w Polsce na tle oczekiwań społecznych i skutków jej działalności, metodologii badań pedagogicznych oraz procesów i działalności jednostki oraz jej uwarunkowaniami osobowościowymi i socjalizacyjnymi. Pani profesor przedstawiła swoje rozważania nad zagadnieniami szkoły jako podmiotu zmian i miejsca rozwoju ucznia, życia codziennego w szkole oraz autokreacji, wychowania i enkulturacji.

W drugiej części spotkania prof. Dudzikowa zaprezentowała wydaną niedawno książkę pt. "Twierdza. Szkoła w metaforze militarnej. Co w zamian?", której wraz z Sylwią Jaskulską jest redaktorem naukowym. W publikacji posługując się metaforą militarną, autorzy przybliżają problematykę funkcjonowania współczesnej szkoły. Poruszają tematy zarówno gorące i aktualne, jak i trudne oraz niewygodne. Szukają odpowiedzi między innymi na takie pytania: Kto z kim prowadzi wojnę? Gdzie? O co? Za pomocą czego? Z jakim skutkiem?

Teksty zaprezentowane w pracy podzielono na cztery części - przedpole, strategie, taktyki, manewry - oraz uporządkowano od tych najbardziej ogólnych lub dotyczących nadrzędnych zagadnień, jak np. polityka oświatowa, do bardzo konkretnych ilustracji pokazujących pewne wycinki szkolnej codzienności.

W opracowaniu przedstawiono także m.in. takie zagadnienia jak: ocenianie zachowania uczniów, program "Cyfrowa szkoła", wpływ polityki na edukację oraz trudności w prowadzeniu badań w szkole. Publikacja przeznaczona jest dla dyrektorów szkół oraz kadry pedagogicznej: nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych. Jest również przydatna władzom oświatowym różnego szczebla oraz publicystom wypowiadającym się w kwestiach edukacji w Polsce.

Następnego dnia – 13 grudnia, prof. zw. dr hab. Maria Dudzikowa poprowadziła seminarium metodologiczne dla studentów Pedagogiki pt. "Pułapki w badaniach nad edukacją i jak je omijać?".

2016-12-29

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT

Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u