pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Zamki, dwory i pałace w Sudetach nominowane do Legnickiej Książki Roku 2016

Zamki, dwory i pałace w Sudetach nominowane do Legnickiej Książki Roku 2016Książka Romualda M. Łuczyńskiego „Zamki, dwory i pałace w Sudetach” wydana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju PWSZ im. Witelona „Wspólnota Akademicka” znalazła się wśród sześciu pozycji nominowanych do Legnickiej Książki Roku 2016.

Laureata Legnickiej Książki Roku 2016 poznamy podczas koncertu, który odbędzie się 3 lutego.

Jest to drugie wydanie tej pozycji poprawione, zmienione i poszerzone. Jak napisano we wstępie do tego wydania „ w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiły pewne zmiany dotyczące opisywanych obiektów, zarówno jeśli chodzi o właścicieli , jak i stan rezydencji.(…) Oddawana do rąk Czytelników publikacja została poszerzona głównie o informacje dotyczące powojennych losów prezentowanych obiektów.

Autor wymienił też wiele współczesnych fotografii, głównie ze względu na ich lepszą jakośc lub ciekawsze ujęcia. Dodano także nowe fotografie, jeśli ukazują istotne zmiany w wyglądzie obiektu - na lepsze, a czasem na gorsze…”

Praca Romualda M. Łuczyńskiego w sposób kompleksowy obejmuje ogół istniejących w Sudetach zamków, dworów i pałaców powstałych na przestrzeni kilkuset lat oraz – co warto podkreślić – jest opracowaniem w pełni naukowym. Autor bowiem przeprowadził liczne eksploracje archiwalne i biblioteczne, zapoznając się z dokumentami z dalszej i bliższej przeszłości, zapoznał się też z wieloma rocznikami dolnośląskiej prasy z XIX i XX wieku, wydawnictwami okolicznościowymi inicjowanymi przez właścicieli historycznych obiektów, a także ze strony śląskich władz administracyjnych i towarzystw turystycznych oraz z polskimi i niemieckimi opracowaniami.

Recenzentka książki prof. zw. dr hab. Teresa Kulak napisała o tej pozycji:„Autor zgromadził niezwykle bogaty materiał informacyjny, skąd zaczerpnął interesującą – niekiedy pierwszy raz po II wojnie światowej publikowaną – dokumentację ikonograficzną, którą dopełnił własnymi fotografiami. Te ostatnie stanowią bardzo istotny walor książki, […] ponieważ Romuald Łuczyński prezentowane w niej zamki, dwory i pałace oglądał w naturze, potrafi więc w sposób odpowiedzialny napisać o ich powojennej historii i obecnym stanie zachowania oraz użytkowaniu”.

2017-01-11

(mir)

<< POWRÓT


Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u