pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Noworoczne spotkanie studentów z niepełnosprawnościami

Noworoczne spotkanie studentów z niepełnosprawnościamiSamorządowa Rada Studentów Niepełnosprawnych „Laborum” i Pełnomocnik Rektora ds. Studentów Niepełnoprawnych dr Jan Wojtaś Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy przygotowali spotkanie noworoczne. 17 stycznia  omawiano plany działań na bieżący rok i podsumowano ubiegłoroczną aktywność.

W tegorocznych planach rady najważniejszymi zadaniami jest organizacja i udział w konferencjach naukowych. Na czerwiec zaplanowano przeprowadzenie ogólnopolskiej konferencji pt. „Różne oblicza i konteksty niepełnosprawności”. Miesiąc później w Krakowie ma odbywać się XIV Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Niepełnosprawnych, w którym uczestniczyć będą także studenci naszej Uczelni.

Podczas spotkania omówiono także aktualne formy i projekty wspierania osób z niepełnosprawnościami. Między innymi program „Absolwent” i projekt płatnych praktyk zawodowych.

Studenci zapoznali się między innymi z praktycznym poradnikiem savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. Dzięki temu można było się dowiedzieć jakie problemy w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, jak zachowywać się w kontaktach z nimi i jak przyjść im ze skuteczną i właściwą pomocą, gdy tego potrzebują. Noworoczne spotkanie studentów z niepełnosprawnościami

Omawiano także podstawowe zasady, które obowiązują w kontakach z osobami niepełnoprawnymi. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zanim zaczniemy pomagać należy się zapytać czy dana osoba takiej pomocy potrzebuje. Osoby niepełnosprawne chcą być traktowane jak niezależni ludzie.

Kolejną ważną regułą jest taktowność przy kontakcie fizycznym. Oznacza to na przykład, że niektóre osoby niepełnosprawne utrzymują równowagę dzięki sowim rękom i chwytanie ich za nie może tę równowagę zakłócić.

Pamiętać również należy o tym, że zanim coś powiemy na głos musimy sobie to przemyśleć. Zawsze też należy zwracać się do osoby niepełnosprawnej bezpośrednio.

Warto podkreślić jeszcze, że osoby niepełnosprawne same wiedzą co mogą zrobić a czego nie, są świadome swoich ograniczeń i możliwości dlatego też nie podejmujmy za nich decyzji.

2017-02-13

(msz)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓTImieniny: Beaty, Juliana, WincentegoWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u