pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Euro Jazz

Euro JazzPodczas lutowego koncertu z cyklu Witelon Jam Session mogliśmy usłyszeć wyjątkowe kompozycje europejskich jazzmanów. Koncert pn. „Euro Jazz” odbył się 16 lutego bieżącego roku w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Była to wspaniała uczta zarówno dla wielbicieli jazzu tradycyjnego, jak i odbiorców, którzy będą mieli okazję zetknąć się po raz pierwszy ze starymi jazzowymi gatunkami.

Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli jazz w 1918 roku, gdy na nasz kontynent przybyło wielu muzyków ze Stanów Zjednoczonych. Z czasem muzycy europejscy, zainspirowani twórczością artystów amerykańskich, stworzyli własny, oryginalny styl.Euro Jazz

Pionierem jazzu w Europie był Sidney Bechet (1897-1959), który w 1919 roku przybył do Europy wraz z zespołem Southern Syncopated Orchestra. Na tworzonym przez muzyków tle Bechet wykonywał jazzowe interpretacje utworów bluesowych na klarnecie, które spotkały się z ciepłym przyjęciem.

Nowa muzyka zyskiwała coraz więcej zwolenników i wiele zespołów specjalizujących się w muzyce tanecznej wzbogacało swój podstawowy skład o niespotykane wcześniej instrumenty, takie jak perkusja, banjo czy saksofony.

Najważniejszymi ośrodkami jazzu w Europie stały się Londyn i Paryż, choć moda na nową muzykę dotarła również do Skandynawii i Holandii.

2017-02-20

(jd)

<< POWRÓT


Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława Pogoda

Pogoda dla miejscowosci Legnica na dzisiaj

Temperatura: -6°C

Kierunek wiatru: pół-wsch.
Szybkość wiatru: 14 km/h

Wschód slońca: 07:47
Zachód slońca: 18:29


© by Jacek Kowalski

PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u