pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w Legnicy

O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w LegnicyKtóż z nas nie myślał o wyprawie w nieznane, dalekie regiony Świata? Pewno wielu z nas. A ilu z nas udało się zrealizować odwieczne pragnienie odkrywania często tajemniczych, nieraz dzikich zakątków Ziemi? Tak naprawdę nie wielu. Z różnych przyczyn nasze plany ulegają nagłym zmianom, a to z powodów finansowych, organizacyjnych, nie raz ważnych życiowych decyzji. Wielu jednak podejmuje trud i  goni własne marzenia by po pewnym czasie dumnie powiedzieć – udało mi się! Wiadomo poszczególne etapy przygotowań są żmudne i pracochłonne ale satysfakcja z osiągniętego celu jest największą nagrodą.
O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w Legnicy
Jedną z takich osób jest Marcin Haremza, który multimedialną prelekcją na temat zdobywania jednego ze szczytów „Korony Ziemi” – Góry McKinley, najwyższego szczytu Ameryki Północnej zainaugurował cykl spotkań  pt. „Dolnośląskie Spotkania z Podróżnikami” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Marcin Haremza, na co dzień pracownik Politechniki Wrocławskiej kilkanaście lat temu z grupką podobnych sobie osób – przyjaciół, podjął śmiałą próbę zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów.  I tak w 1998 roku założyli grupę „Olympus Mons”, której nazwa wzięła się od najwyższej znanej góry w Układzie Słonecznym - wygasłego wulkanu, który znajduje się na Marsie i ma ponad 25 km wysokości. Łacińska nazwa klubu znaczy po polsku „Góra Olimp”.

Przed zdobyciem w 2006 roku Góry McKinley, najpierw zdobyli najwyższy szczyt Europy - Elbrus, następnie najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, w grudniu 2003 roku do kolekcji dołożyli najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcagua. W końcu przyszła kolej na McKinley.

O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w Legnicy- fot. Olympus MonsZa wyprawą na McKinley przemawiało wiele argumentów, ale tym najistotniejszym było znaczenie symboliczne. Alaska to miejsce, gdzie spotyka się czarne, brunatne i polarne niedźwiedzie, gdzie najpewniejszymi sposobami podróżowania są tylko samolot, skuter śnieżny, albo psie zaprzęgi.

- Alaska to nie tylko symbol dziewiczej, nieskalanej ludzką ręką dziczy. Również po niekąd to miejsce symboliczne dla każdego podróżnika, który po lekturze książek o pierwszych trampach, poszukiwaczach przygód rozpoczyna przygodę swojego życia – mówił słuchaczom Marcin Haremza.

Mount Mckinley lub zwany przez miejscowych Mount Denali jest najwyższym szczytem Ameryki Północnej, wznoszącym się na wysokości 6194 metrów nad poziomem morza. Na krajobraz tego regionu składają się gigantycznej wielkości lodowce, ograniczone nawet ponad kilometrowymi granitowymi turniami.

- Nasza wyprawa na Alaskę odbywała się na przełomie maja i czerwca 2006 roku. W sumie spędziliśmy w tym malowniczym stanie około czterech tygodni, z czego trzy tygodnie to było zdobywanie góry. Musieliśmy pokonać trudne warunki pogodowe, przez które trzy dni spędziliśmy w namiocie. Przeszkodą była również duża amplituda wysokości, gdyż między szczytem a bazą mieliśmy do pokonania 4 000 metrów, co wymaga stopniowego przyzwyczajania organizmu do wysokości – tłumaczył szczegóły wyprawy Marcin Haremza.O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w Legnicy- fot. Olympus Mons

Choroba wysokościowa jest najczęściej występująca wśród wspinaczy. Często na skutek złego przygotowania do pokonywania dużych wysokości. Jest ona spowodowana przede wszystkim brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach. Z reguły pojawia się na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m. gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, zaczyna być za mała na potrzeby organizmu człowieka. W przypadku braku interwencji lekarskiej, a zwłaszcza nie przetransportowania chorego w niżej położone rejony, może nastąpić zgon. Dlatego też Marcin Haremza przestrzegał przed zbyt szybkim zdobywaniem wysokich szczytów.

 - Podstawową zasadą podczas takiej eskapady jest jej rejestracja w bazie patrolu górskiego. Później każda wyprawa musi się zgłaszać w określonych miejscach na każdym etapie wspinaczki. Ważne jest też zakładanie baz. W drodze na McKinley założyliśmy cztery bazy na różnych wysokościach. Chodziliśmy wachadłowo, alby się zaaklimatyzować i nabrać sił przed kolejnymi etapami – opowiadał dalej uczestnik wyprawy na McKinley.

Mimo wielkiej ilości wspinaczy eksplorujących region Denali niewiele zespołów odnosi sukcesy wspinaczkowe. Statystyki mówią same za siebie. Z 1151 zarejestrowanych wspinaczy tylko 583 udało się zdobyć szczyt McKinley. W przybliżeniu to koło 51 %.
O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w Legnicy- fot. Olympus Mons
- Wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania. Trzeba mieć dobry, sprawdzony, sprzęt, odpowiednią odzież z termoregulacją. Obowiązkowe są rękawice, buty śnieżne, raki, czekany, kurtka puchowa. Przed wyjazdem trzeba wszystko sprawdzić i zweryfikować co jest potrzebne a co nie. Nie należy zapominać o prowiancie. My przywieźliśmy swój z Polski w formie żywności liofilizowanej. Jednak jakościowo lepszą można kupić na miejscu – dodał Haremza.
O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w Legnicy
Spotkanie zostało zorganizowane przez Dolnośląską Organizację Turystyczną i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy, która zaprosiła szkoły do odwiedzenia w pierwszy Dzień Wiosny (21 marca br.) Uczelni, aby w sposób kreatywny uczniowie mogli spędzić czas. Celem takiej imprezy jest zainteresowanie młodzieży aktywnym uprawianiem turystyki oraz zapoznanie ich z bogactwem kultur i przyrody.  

O dalekich wyprawach w PWSZ im. Witelona w LegnicyW dalszej części spotkania miał miejsce pokaz slajdów z krajobrazami z podróży po Zachodniej Papui. Na zakończenie odbył się pokaz ratownictwa medycznego prowadzonego przez studentów Wydziału Medycznego w PWSZ im. Witelona w Legnicy.

W multimedialnych prelekcjach uczestniczyło blisko 300 uczniów z legnickich szkół ponadgimnazjalnych – z Zespołu Szkół Rolniczych, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych, IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum nr 1.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


<< POWRÓT
Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u