pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Nauka bez granic czyli Dolnośląski Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

W dniach 28 - 29 września 2017 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbywał się Dolnośląski Festiwal Nauki, prowadzony przez nauczycieli akademickich naszej Uczelni, zarówno specjalistów teoretyków jak i praktyków, reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny nauki.

Nauka bez granic czyli Dolnośląski Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w LegnicyPierwszego dnia cykl wykładów rozpoczęła prezentacja mgr Ewy Karlińskiej z Biura Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy pt. Techniki Manipulacji –czy człowiek jest istotą myślącą czy udającą myślenie? Prelegentka zaprezentowała i omówiła techniki wywierania wpływu społecznego a także przedstawiła konstrukcje lingwistyczne stosowane w wywieraniu wpływu na doświadczenia i zachowania ludzi.

O koncepcjach odbudowy miast historycznych po II wojnie światowej w świetle rozwiązań polskich i europejskich mówił mgr  Dariusz Wędzina. Wykład połączony był z emisją krótkiego filmu poświęconemu jednemu z najciekawszych problemów kulturowych powojennej Europy – koncepcjom i kierunkom odbudowy miast, zniszczonych w wyniku działań wojennych oraz zdewastowanych już po jej zakończeniu.  Podczas wykładu przeanalizowane zostały kierunki działań po dwóch stronach „żelaznej kurtyny” oraz na Dolnym Śląsku

W dalszej części mgr Anna Nowakowska-Goldman z Biura Karier naszej Uczelni przedstawiła temat pt. Jak dobrze wybrać zawód. Kariera zawodowa wczoraj i dziś. Podczas spotkania omówione zostały czynniki istotne w procesie wyboru zawodu oraz zmiany zachodzące w kreowaniu ścieżek kariery zawodowej w nieodległej przeszłości i współcześnie.

Aleksandra Kurczyńska oraz mgr inż. Ewelina Dymarska zaprezentowały Wpływ diety na nastrój i efektywną naukę. Sposób żywienia znacząco przekłada się na samopoczucie . Po posiłkach możemy czuć się pełni energii albo ospali, czy też bardziej lub mniej szczęśliwi. Wiele substancji zawartych w pożywieniu stymuluje neuroprzekaźniki odpowiedzialne za przenoszenie sygnałów między komórkami nerwowymi. Poprzez dietę możliwe jest więc nie tylko modulowanie naszych odczuć psychicznych, ale także wspieranie wydajności mózgu.Nauka bez granic czyli Dolnośląski Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Na zakończenie pierwszego dnia dr inż. Tomasz Stechnij zaprezentował Broń westernów i powstania styczniowego. Podczas spotkania została omówiona i zaprezentowana broń kolekcjonerska z XIX w. używana na Dzikim Zachodzie, oraz w analogicznym historycznie okresie w Polsce podczas Powstania  Styczniowego roku 1863.

Drugi dzień Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy rozpoczął się od prelekcji dr inż. Małgorzaty Janczar-Smugi, mgr inż. Moniki Wereńskiej-Sudnik oraz dr inż. Gabrieli Haraf, które zaprezentowały temat pt.  Mleko – wróg czy przyjaciel. Wszystkie ssaki produkują mleko jako pełnowartościowy pokarm dla swojego potomstwa. Jego skład jest dostosowany do fazy rozwoju i aktywności noworodka w pierwszym okresie życia i zróżnicowany u poszczególnych gatunków. Czy jednak dorosły człowiek powinien spożywać mleko? Czy mleko krowie różni się od mleka innych ssaków? I wreszcie jak jest naprawdę – czy mleko nam szkodzi czy nie? Na te i inne pytania uczestnicy spotkania poznawali odpowiedzi.

Następnie mgr inż. Monika Wereńska-Sudnik oraz dr inż. Małgorzata Janczar-Smuga, dr inż. Agnieszka Orkusz przygotowały wykład pt. Polska Gąska. W Polsce, od wielu lat mięso drobiowe cieszy się wśród konsumentów dużą i systematycznie rosnącą popularnością. Jest ono jednym z najczęściej kupowanych rodzajów mięs. Przyczyn tego zjawiska upatruje się w wysokiej wartości odżywczej mięsa drobiu, jego walorach sensorycznych oraz przystępnej cenie. Ale co my Polacy wiemy o mięsie gęsi? Mięsie, które kiedyś było jednym z najpopularniejszych mięs goszczących na polskich stołach. Na wykładzie przedstawione zostały zatem aktualne dane dotyczące spożycia gęsiny, wartości odżywczych jakich dostarczamy organizmowi spożywając gęsinę, oraz przeprowadzona została dyskusja na temat tradycji wynikających z ponad 300-letniego chowu gęsi w Polsce.

Nauka bez granic czyli Dolnośląski Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w LegnicyCzy można zajrzeć do wnętrza człowieka – Nowoczesne metody diagnostyczne w medycynie. Taki temat przygotowała dr n. med. Malgorzata Bujnowska. Podczas wykładu można było zobaczyć, jak wygląda ciało człowieka od wewnątrz, widziane dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik diagnostyki medycznej. To dzięki współpracy medyków z inżynierami i zastosowaniu nowoczesnych zdobyczy techniki, chociażby takich jak: światłowody, komputery, mikrokamery, technologie 3Dmożemy oglądać wnętrze człowieka podczas: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badań ultrasonograficznych czy endoskopowych. Przedstawione zostały również podstawowe prawa fizyki wykorzystane w prezentowanych rodzajach aparatury medycznej

Z kolei dr n. med. Jarosław Goldman w prelekcji O zdrowiu słów kilka czyli jak rozumiano zdrowie w przeszłości i współcześnie przedstawił ewolucję pojęcia „zdrowie” na przestrzeni dziejów. Przedstawione zostały koncepcje zdrowia począwszy od starożytności (starożytne Chiny, Grecja, Rzym) po współczesność.
Dolnośląski Festiwal Nauki zakończył dr inż. Tomasz Stechnij, który w prelekcji pt. Jak i dlaczego działają instrumenty muzyczne, czyli fizyka muzyki przedstawił fizykę dźwięków. Pokaz został muzycznie zilustrowany wybranymi instrumentami.

Równocześnie do wykładów Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy prowadziła tematyczne wystawy zbiorów.

2017-10-04

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - część I

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - część II


<< POWRÓT


Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u