pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
II Wiosenny Rajd turystów

II Wiosenny Rajd turystówMarzec już za nami, a Akademicki Klub Turystyczny jak zawsze wędruje po górskich szlakach. Tak też było w przedostatni weekend marca. W dniach 19-20 marca Akademicki Klub Turystyczny aktywnie spędzał czas na wędrówce po Górach Złotych, które położone są w Sudetach Wschodnich, a po ich grzbietach przebiega granica polsko – czeska.

Długość polskiej części mierzona jest od Złotego Stoku na północ po masyw Smreka na południu. Przy długości 32 km, Góry Złote zaraz po Karkonoszach są uznawane najdłuższym pasmem gór w Sudetach.
Podróż rozpoczęła się wczesnym rankiem w Legnicy skąd grupa turystów ruszyła pociągiem do Barda Śląskiego. Na miejscu, pierwszym punktem programu rajdu było zwiedzanie muzeum sztuki sakralnej. Klasztor ojców redemptorystów nie jest udostępniony do zwiedzania poza częścią, w której mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Z multimedialnym przewodnikiem na uszach, turyści przemierzali korytarze, słuchając uważnie o bogatych zbiorach obrazów - w większości barokowych - rzeźbach, rzemiośle artystycznym i przedmiotach używanych w liturgii. II Wiosenny Rajd turystów

Po nacieszeniu wzroku dziełami sztuki, grupa pod opieką mgra Marka Rabskiego wyruszyła dalej, pnąc się coraz wyżej na górskie tereny. I tak idąc Europejskim Szlakiem Długodystansowym (E3), który przebiega przez Polskę szczęśliwie dotarli do Lądka – Zdrój. Pogoda była adekwatna do przysłowia „w marcu jak w garncu”, jednak w większości przeważało słońce. Warto zaznaczyć, że cały szlak E3 wiedzie od Turcji (Stambuł) aż do Hiszpanii (Santiago de Compostela), a łączna jego długość to 7500 km.
Wędrówka sprawiała miłośnikom pieszych eskapad nie lada przyjemności i pozytywnych wrażeń, nie tylko tych wzrokowych, estetycznych, ale także organizacyjnych. Bowiem uczestnicy rajdu - nasi koledzy oraz koleżanki -  nie zawiedli i tym razem stawiając się na zbiórce z bardzo dobrymi humorami.

Pozytywne nastawienie i uśmiech towarzyszyły piechurom cały czas. Już sam fakt zdobycia Gór Złotych, które wielokrotnie były omijane przy okazji innych rajdów, wywołał falę entuzjazmu wśród uczestników wyprawy. Tym bardziej, że Góry Złote są najpiękniejszym pasmem górskim zarówno latem jak i zimą, a widoki zapierają dech w piersiach.
II Wiosenny Rajd turystów
Późnym sobotnim popołudniem turyści w końcu dotarli do Lądka – Zdrój, gdzie w ośrodku wypoczynkowym posilili się i zregenerowali siły po trudach wędrówki. Wieczorem nastąpiła wymiana wrażeń z trasy oraz każdy podzielił się planami na kolejny dzień. Oczywiście nie zabrakło integracji oraz gier i zabaw. Tej nocy księżyc był najbliżej orbity Ziemi od 19 lat, co również zaobserwowali na bezchmurnym i gwieździstym niebie.

W niedziele po sycącym śniadaniu wędrowcy wyruszyli rozpoczętym już szlakiem E3 z Lądka – Zdrój do Złotego Stoku, przez Borówkową Górę, która jest jednym z najwyższych szczytów w tych górach (900 m n.p.m.). Wznosi się pomiędzy Przełęczą Lądecką znajdującą się na południu i przełęczą Różaniec od północy.
II Wiosenny Rajd turystów
Na szczycie członkowie Akademickiego Kluby Turystycznego zostali powitani przez sympatycznego Czecha - Iwana, który opowiedział historie powstania znajdującej się tam wieży widokowej „Białej Skały” (2006r.), oraz zachęcał do podziwiania widoków z góry wieży. Serpentyna schodów prowadziła na samą górę, gdzie z tarasu można było obserwować czeską stronę, całą w śniegu i chmurach. Widok rozpościerał się również na stronę bezśnieżną stronę polską, skąpana promieniami słońca. Widok sięgał aż po Paczków, Otmuchów, Nysę, Javorník oraz Śląsk po Górę Świętej Anny.

Ciekawostką na wieży jest ogromny kompas z kierunkami geograficznymi oraz wyznaczonymi wszystkimi Szczytami w Sudetach. Po zejściu „na ziemię” Iwan kontynuował swoje opowieści oraz raczył czeskimi specjałami. Oczywiście z porozumieniem nie było problemu, Iwan mówił łamanym polskim z domieszką czeskiego tak jak i nasi piechurzy.

Z Borówkowej Góry było już tylko „z górki” do Złotego Stoku. Do PKS-u, który miał dowieźć uczestników wyprawy do Kłodzka było aż dwie godziny, tak więc żeby skrócić sobie czas oczekiwania turyści ruszyli łapać stopa. Obyło się bez długiego czekania i tak podzieleni na trzyosobowe grupki w przeciągu 15 minut jechali do Kłodzka z bardzo sympatycznymi ludźmi, którzy z ciekawością słuchali opowieści z wyprawy. W Kłodzku, po krótkim zwiedzaniu miasta i po posiłku, o godzinie 18 ruszyli pociągiem w drogę powrotną do Legnicy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, jednak wciąż czuli niedosyt chodzenia, obcowania z naturą i spędzania czasu z pozytywnie nastawionymi ludźmi.

Anna Sołtys

<< POWRÓT


Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u