pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
XII Dolnośląski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych

XII Dolnośląski Turniej Badmintona Olimpiad SpecjalnychW hali sportowej przy ul. Lotniczej oraz w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy, 9 listopada 2017 roku odbywały się rozgrywki w ramach XII Dolnośląskiego Turnieju Badmintona Olimpiad Specjalnych. W turniej byli zaangażowani wolontariusze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy pod opieką mgra Tomasza Kwoki, którzy pełnili role sędziów liniowych podczas meczy.

Olimpiady Specjalne Polska to program akredytowany przez międzynarodowy ruch Special Olympics Inc., którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Sport pozwala zawodnikom na pokazanie  ich emocji, pełnienie różnych ról społecznych, edukację, aktywność zawodową i tym przełamujemy stereotypy, przyczyniamy się do lepszego zrozumienia i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Rozpoczęcie działalności ruchu Special Olympics w USA i Kanadzie przypada na początek lat sześćdziesiątych XX wieku. Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy’ego, podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizując w 1963 roku pierwsze półkolonie dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, przekonała się, jak duże znaczenie dla ich rozwoju ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa.

I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych zorganizowano pięć lat później, w 1968 roku w Chicago. Udział w nich wzięło aż 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Od tego czasu systematycznie odbywają się kolejne imprezy rangi światowej. W 1983 roku do międzynarodowej rywalizacji dołączyła reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska. Światowe Zimowe Igrzyska Special Olympics po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1977 roku w Colorado.

Igrzyska letnie i zimowe odbywają się w cyklu 4-letnim, naprzemiennie co 2 lata. Polska reprezentacja wystąpiła w Światowych Zimowych Igrzyskach Special Olympics pierwszy raz w 1985 roku. Dzisiaj, po prawie 50 latach istnienia, Olimpiady Specjalne są jedną z największych i najprężniej działających organizacji sportowych i społecznych na świecie. 4 miliony zawodników Olimpiad Specjalnych, z zamiłowania do sportu, bierze udział w całorocznych treningach i zawodach sportowych, doświadczając emocji związanych z uczestnictwem w zawodach i dumy ze swych osiągnięć.

2017-11-15

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT

Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u