pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Kuźnia kadr w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji

Kuźnia kadr w Powiatowym Ośrodku Rozwoju EdukacjiPowiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Jaworze stał się, 24 października br.,  kuźnią kadr dla przyszłych nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych oraz pedagogów szkolnych. Wszystko to za sprawą warsztatów studentów II roku studiów magisterskich kierunku Pedagogika specjalności pedagogika wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Studentki realizowały w sposób praktyczny zajęcia z następujących przedmiotów: Teoretyczne podstawy terapii pedagogicznej, Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka oraz Metody terapii dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Zajęcia praktyczne były odpowiedzią na podpisane porozumienie o współpracy między dyrektor PORE w Jaworze dr Dorotą Domińską-Werbel a Wydziałem Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

- Zajęcia o profilu praktycznym realizowane dziś w naszym ośrodku są dla studentek uzupełnieniem wiedzy zdobywanej na studiach i przygotowaniem ich do przyszłej pracy. Wiele osób nie może znaleźć pracy po studiach, a pracodawcy narzekają, że absolwenci nie są odpowiednio przygotowani. Dzisiejsze zajęcia mają to zmienić, gdyż zwiększą szanse wykorzystania umiejętności młodych ludzi oraz wyposażenia ich w doświadczenie zawodowe na przyszłość. Dziś studentki sprawdziły wiedzę zdobytą na studiach w zetknięciu z praktyką i nawiązały nowe kontakty z bardzo profesjonalną kadrą naszej poradni psychologiczno-pedagogicznej - z pedagog Bogumiłą Sokołowską, Ewą Bering, Martą Rodziewicz-Sośnicką, Małgorzatą Ziętek i ze mną - psychologiem – mówi dyrektor Dorota Domińska-Werbel.

Opiekunami studentów były: dr Wiesława Troszczyńska-Nakonieczny oraz dr Kornelia Hübscher z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Obie panie doktor zauważyły, że praktyczne zajęcia w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji w Jaworze dostosowują studentów pedagogiki do potrzeb i możliwości zgłaszanych przez pracodawców, a zatem dyrektor szkoły, zatrudniając studenta, nie musi martwić się o brak kompetencji zawodowych u przyszłego nauczyciela.

- Korzystając dziś z gościnności pani dyrektor dr Doroty Domińskiej-Werbel nasi studenci sprawdzili się w działaniu, uzyskali kompetencje pracownicze: nauczycielskie i pedagogiczne. Mamy nadzieję, że to nie jest nasza jedyna taka praktyka i kolejny raz przyjedziemy po cenne wskazówki praktyczne od pracowników PORE w Jaworze – podkreśla dr Wiesława Troszczyńska-Nakonieczny.

- Oglądając dziś najnowsze metody terapii pedagogicznej, jakimi dysponuje poradnia, jestem pełna podziwu dla działań podjętych przez kadrę pracującą w tutejszej poradni. To wymaga od pracowników wielkiej determinacji, ukończenia wielu kursów i szkoleń oraz studiów podyplomowych, aby teraz można było przekazać tę wiedzę nam, pracownikom naukowym uczelni oraz naszym studentom. Dziś przyszłe pedagożki mogły zobaczyć i sprawdzić na sobie terapię prowadzoną metodą Biofeedback, najnowszą Metodę Warnkego oraz podpatrzeć najnowsze narzędzia do diagnozy dzieci małych i dużych. Na uczelni podczas wykładów mogłyby jedynie posłuchać o tych metodach, a dziś mogły się bezpośrednio z nimi zetknąć i spróbować już operować tą całą aparaturą. Widziałam wielkie zadowolenie na ich twarzach i to mnie cieszy najbardziej. Wrócimy z Jawora pełne nowych umiejętności i nowej wiedzy – zauważa dr Kornelia Hübscher.

Także uczestniczki warsztatów nie ukrywały, że praktyczne zajęcia w jaworskiej placówce były bardzo cennym doświadczeniem.

- Na pewno wrócimy jeszcze do Jawora do pani dyrektor dr Doroty Domińskiej-Werbel, która tak ciepło nas przyjęła i przybliżyła nam profil pracy w poradni. Chciałybyśmy tu pracować, warunki do pracy są idealne, kadra bardzo życzliwa i profesjonalna, a metody pracy bardzo ciekawe. Pierwszy raz widziałyśmy Biofeedback, nawet miałyśmy możliwość spróbowania na sobie. Dowiedziałyśmy się, jak pracuje nasz mózg, jak bardzo jesteśmy zestresowane i że powinnyśmy zwiększyć swoją koncentrację uwagi. Poznałyśmy najnowsze Baterie do badania 6-7-latków, wypróbowałyśmy na sobie i okazało się, że to wcale nie jest takie proste. Miasto, w którym dziś jesteśmy, odwiedziłyśmy pierwszy raz w życiu i dołożymy wszelkich starań, aby tu jeszcze wrócić, poćwiczyć, posłuchać i się dużo nowego nauczyć – podkreślały studentki.

2017-11-27

dr Dorota Domińska-Werbel

<< POWRÓTImieniny: Marty, Konstantego, Olafa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u