pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Zawodowa Strefa 2017

Zawodowa Strefa 2017W Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 23 października 2017 roku odbyła się kolejna edycja konferencji „Zawodowa Strefa 2017”. Obrady przygotowała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. przy udziale naszej Uczelni. Patronat honorowy na wydarzeniem obrało Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W obradach wzięło udział ponad 300 osób. Wśród nich znalazła się Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, firm działających w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A., samorządowcy, naukowcy, parlamentarzyści, studenci i uczniowie. W obradach wzięli również udział przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy dr Helena Babiuch – prorektor ds. dydaktyki i studentów, prof. dr hab. inż. Jerzy J. Pietkiewicz – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą,  mgr Robert Burba – kanclerz oraz mgr Jerzy Stefaniak – zastępca kanclerza.

Celem konferencji było zacieśnianie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, szkołami technicznymi i branżowymi, uczelniami wyższymi, jednostkami naukowo – badawczymi, jednostkami samorządu terytorialnego oraz wszystkimi osobami i instytucjami zainteresowanymi rozwojem kształcenia dualnego oraz szkolnictwa branżowego i technicznego na Dolnym Śląsku.

Konferencję otworzyła dr Helena Babiuch – prorektor PWSZ im. Witelona w Legnicy oraz Witold Lech Idczak – prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Uczelnia zawodowa, a taką jest PWSZ im. Witelona w Legnicy, jest naturalną konsekwencją przedłużenia możliwości dokształcania się tych osób, które ukończyły szkoły branżowe. Wyspecjalizowaliśmy się w kształceniu praktycznym, dedykowanym pracodawcom – mówiła dr Helena Babiuch.

W swym wystąpieniu podkreśliła również jak ważna jest synergia nauki z biznesem poprzez między innymi kształcenie profesjonalnych kadr dla potrzeb rynku pracy.

W kolejnych wystąpieniach podkreślano, że bliskość i wysoki poziom uczelni wyższych w tym PWSZ im. Witelona w Legnicy  oraz szybki rozwój szkół technicznych i branżowych, kształcących przyszłych: inżynierów, ekspertów, pracowników wyspecjalizowanych w konkretnych, bardzo wąskich dziedzinach jest jednym z głównym czynników decydujących o lokowaniu strategicznych inwestycji w regionie.Zawodowa Strefa 2017

Dostęp do światowej klasy specjalistów kształcących się i mieszkających w naszym regionie staje się decydującym czynnikiem prowadzącym do lokowania inwestycji w LSSE. Tylko w 2017 wartość zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych wyniosła ponad 900 milionów złotych i co najmniej 1600 nowych miejsc pracy. Inwestorzy wiedzą, że wyróżnia nas współpraca instytucji otoczenia biznesu, firm, jednostek badawczo-rozwojowych, szkół technicznych i branżowych oraz klastrów działających przy LSSE. Światowej klasy przedsiębiorstwa rozwijają się w Strefie, gdyż wiedzą, że w naszym regionie znajdą odpowiednich pracowników – stwierdził Witold Lech Idczak, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Chociaż w Polsce działa obecnie 18 stref ekonomicznych, to właśnie legnicka jest liderem w zakresie wspierania szkolnictwa zawodowego. Jej aktywność w tym zakresie zaczęła się kilka lat temu, od utworzenia klas patronackich w Zespole Szkół w Chocianowie.

Z kolei o kształceniu dualnym, rozwoju szkolnictwa branżowego oraz technicznego mówiła Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej.

- Mam nadzieję, że razem ze specjalnymi strefami i poszczególnymi branżami spowodujemy, iż szkolnictwo zawodowe czekać będzie dobra przyszłość. W tej chwili prawie 50 proc. pracodawców nie znajduje pracownika lub musi go przekwalifikować. Istnieje zatem bezwzględna potrzeba systematycznego wprowadzania stałych zmian w szkolnictwie branżowym. Przez ostatnie lata bardzo negatywnie kojarzono już samo określenie „szkoła zawodowa”. Od swoich rodziców młodzi słyszeli, że gdy ci nie chcieli się uczyć, straszono ich wysłaniem do „zawodówki”. W tej chwili młodzi ludzie sami decydują się na podjęcie nauki. Zmienił się przemysł, zmieniły się czasy. Dostrzegamy to i pracujemy wspólnie ze strefami, by najpóźniej za dwa lata szkoła branżowa była już zorganizowana.

Zawodowa Strefa 2017W trakcie spotkania odbyła się także „Debata młodych - jestem częścią szkoły branżowej i technikum” – młodzież o przedsiębiorczości i drodze kariery zawodowej a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli zapoznać się z ofertą kół naukowych.

Podczas konferencji prezes LSSE, Witold Lech Idczak wręczył zezwolenia na działalność w strefie czterem kolejnym inwestorom. To BASF Polska, HURAS, DINO Południe i APINEX. Te cztery spółki zainwestują w LSSE co najmniej 437 mln zł i dadzą ok. 440 nowych miejsc pracy.

2017-11-30

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ FILM


<< POWRÓTImieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u