pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Uczelnia nawiązuje współpracę z 10. Brygadą Kawalerii Pancernej im. Gen. Broni Stanisława Maczka w Świętoszowie

Uczelnia nawiązuje współpracę z brygadą ze ŚwiętoszowaW grudniu ubiegłego roku władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy z Rektorem prof. dr. hab. inż. Ryszardem K. Pisarskim, dr Karolem Rusinem dziekanem Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, dr Agnieszką Kos prodziekanem, zastępcą kanclerza mgr Jerzym Stefaniakiem i mgr Dariuszem Stefaniakiem organizującym w naszej Uczelni Legię Akademicką gościły w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Gen. Broni Stanisława Maczka w Świętoszowie. 

Delegacja PWSZ im. Witelona w Legnicy została przyjęta przez dowódcę jednostki płk. dypl. dr Dariusza Parylaka. Podczas spotkania omawiano możliwości współpracy w ramach tworzonej w naszej Uczelni Legii Akademickiej. Wstępnie ustalono, że kadra jednostki w Świętoszowie może uczestniczyć w szkoleniu studentów. Szczegóły zostaną określone w umowie o współpracy jaka niedługo ma zostać podpisana między stronami.  Rozmawiano także o innych formach współdziałania, które będą realizowane w najbliższym czasie.

Przedstawiciele Uczelni zwiedzili Izbę Tradycji 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie i zapoznali się historią jednostki oraz aktualnie realizowanymi przez nią zadaniami.

10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego.  Brygada jest spadkobierczynią tradycji powstałego w końcu 1944 r. 29 pułku piechoty, walczącego w II wojnie światowej w strukturze 2. Armii Wojska Polskiego. Jako 29 pułk piechoty jednostka brała udział w walkach nad Nysą Łużycką , pod Budziszynem i Dreznem. W 1950 r. pułk przeniesiono do Żagania i podporządkowano ówczesnej 11 Dywizji Zmechanizowanej.  W 1963 r. jednostkę przeformowano na 29 pułk czołgów średnich, a w 1990 r. na zmechanizowany. W 1992 r. pułk został przeniesiony do Świętoszowa i zgodnie z Decyzją MON przyjął nr „120” oraz wyróżniającą nazwę „Husarski”. Wówczas przejęto także tradycje 1 i 2 pułku pancernego   1 Dywizji Pancernej, dowodzonej podczas II wojny światowej przez gen. broni Stanisława Maczka. W 1995 r. jednostka została przeformowana na brygadę pancerną. 5 sierpnia 2000 r. brygadzie nadano imię gen. broni Stanisława Maczka.         

Od lat jednostka uczestniczy w wielu ćwiczeniach międzynarodowych m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Danii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz na poligonach w Polsce.
 
Żołnierze 10 BKPanc brali udział w misjach pokojowych KFOR w Kosowie (2000 r. i 2001 r.) oraz w I, II , IV i VIII zmianie operacji „Iraqi Freedom” w Iraku. W 2007 roku brygada wydzieliła dowództwo I zmiany PKW Afganistan.   W 2008 r. brygada wydzieliła komponent do I zmiany PKW Czad. Podczas II zmiany PKW Czad 2008/2009 trzon kontyngentu stanowili pancerniacy ze Świętoszowa. Oprócz kompanii manewrowej, którą wystawił 1 batalion czołgów (z użyciem wozów bojowych Rosomak w rejonie misji) również sztab kontyngentu składał się z żołnierzy 10BKPanc.

10BKPanc stanowiła trzon VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF w Afganistanie (2010 – 2011). Po raz pierwszy brygada tak licznie uczestniczyła w misji zagranicznej (około 1300 żołnierzy), wystawiając m.in. oba zgrupowania bojowe PKW.

Pododdziały brygady nieprzerwanie od 2004 roku były wyróżniane tytułem honorowym Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych. 1 batalion czołgów 10BKPanc trzykrotnie za działalność w 2004 r., 2006 r. i 2007 r. 10 batalion zmechanizowany Dragonów 10BKPanc za działalność w 2005 r., a 2 kompania zmechanizowana batalionu w 2001 r. po powrocie z wykonywania zadań misyjnych w Kosowie.  

2018-01-05

(ds)

<< POWRÓT
Imieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u