pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wolontariusze z PWSZ im. Witelona w Legnicy będą porządkować polskie cmentarze na Ukrainie !

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” przystąpiło po raz drugi do akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowana przez Fundację Studio Wschód we Wrocławiu.

Dzisiaj, 3 lipca grupa 14 osób wyjeżdża na Ukrainę w ramach dziewiątej edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, gdzie będą pracować na cmentarzach bowiem na Ukrainie jest wiele zapomnianych i zaniedbanych cmentarzy, na których pochowani są nasi Rodacy.

Zbiórka zaplanowana została przy głównym budynku na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy w godz. od 15 do 16.

O godzinie 16.00 grupa wolontariuszy wyrusza do Wrocławia, gdzie odbędzie się uroczysta odprawa z udziałem przedstawiciela Prezydenta Andrzeja Dudy – pana Sekretarza Stanu Andrzeja Dery. Do granicy polsko-ukraińskiej wszystkie busy będą jechać w kordonie. Później, każdy rozjedzie się do wyznaczonych miejscowości.

W tym roku grupa wolontariuszy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy udaje się na 4 dni do Drohobycza, a następnie jedzie do Snitkowa.

Grupa wolontariuszy jest zróżnicowana: opiekunem jest dr Beata Skwarek – nauczyciel akademicki z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych. Jadą także absolwenci i studenci z kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. W ramach współpracy z Urzędem gminy Lubin, na Ukrainę jedzie także 3 gimnazjalistów. Pozostali wolontariusze to ochotnicy z Legnicy, Chojnowa i Goślinowa. Grupa wolontariuszy wróci do Polski 13 lipca.

Przygotowania do wyjazdu trwały od kilku miesięcy. Zorganizowano zbiórkę pieniężną do puszek – wspólnie z gminą Lubin uzbierano 1 516 zł., które zostaną przekazane do fundacji Studio Wschód. Ponadto studenci z kierunków Bezpieczeństwo wewnętrzne i Pedagogika przynosili dary, które przekazane zostaną rodzinom polskiego pochodzenia i ich dzieciom oraz szkole w Drohobyczu, w której dzieci uczą się języka polskiego.

Część zebranych rzeczy zostanie przekazana do Domu Dziecka w Kotużanach, który odwiedzaliśmy w ubiegłym roku. Wśród zebranych rzeczy są głównie artykuły szkolne – bloki, kolorowanki, kredki, flamastry, plastelina, ołówki, długopisy, zeszyty, gumki i temperówki. Są też książki, zabawki oraz ubrania. Gmina Lubin ma również przekazać na ten cel zakupione akcesoria.

2018-07-03

dr Beata Skwarek

<< POWRÓT
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u