pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Pierwsza studencka sonda badająca atmosferę

Pierwsza studencka sonda badająca atmosferęGrupa studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Informatyki Współczesnej pod opieką dra Aleksandra Klosowa przy współpracy członków Stowarzyszenia „Witelonka” postanowiła w nietypowy sposób uczcić 20-lecie Pańństwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Wspólnymi siłami zbudowali sondę atmosferyczną, którą dumnie ochrzczono „Witello 1”. Jej start był jednym z wielu widowiskowych punktów tegorocznych Juwenaliów, jednak dopiero teraz możemy zapoznać się z efektami projektu. Dlaczego trwało to tak długo?

Naszpikowana elektroniką niewielka skrzyneczka podczepiona do wypełnionego helem balonu kosztowała sporo pracy. Przygotowania do wypuszczenia pierwszego takiego meteorologicznego instrumentu badawczego naszej Uczelni zajęły pół roku. W tym czasie studentom udało się zbudować nowoczesną awionikę na bazie mikro kontrolera Arduino oraz aparaturę pomiarową własnego pomysłu. Liczne przyrządy mierzyć miały m.in. prędkość wznoszenia, promieniowanie UV, zawartość ozonu w atmosferze. Start został zaplanowany na 18 maja – pierwszy dzień Juwenaliów. Napełnienie balonu o średnicy 2,2 metrów helem zajęło sporo czasu, a nietypowej akcji przyglądali się uczestnicy juwenaliowych koncertów. W końcu, wśród oklasków publiczności, Witello 1 wzbił się w powietrze o 19:41.

Zgodnie z przewidywaniami na krótko po starcie łączność GSM została utracona. Polaryzacja większości anten telefonii komórkowej nie przewiduje bowiem, że smartfony będą potrzebować zasięgu powyżej 3 kilometrów nad ziemią. Po kilkunastu minutach od wypuszczenia napełnionego gazem balonu podczepiona do niego sonda wysyłająca na bieżąco swoją pozycję zamilkła. Łączność z nią miała powrócić w trakcie powolnego opadania urządzenia na spadochronie. W założeniu badaczy mogło to zająć od jednej do nawet kilku godzin. Tak się jednak nie stało. Na wysokości 25 kilometrów, gdzie balon miał pęknąć, wieje bardzo silny wiatr. To właśnie on mógł sprawić, że opadający na spadochronie ładunek szybowałby bardzo długo. Ostatecznie po kilkudziesięciu godzinach dla twórców projektu stało się jasne, że coś poszło nie tak. Pierwsze przypuszczenia mówiły o tym, że bateria telefonu komórkowego zapewniającego łączność sondy z Uczelnią rozłączyła się na skutek wstrząsu przy otwieraniu spadochronu, albo zamarzła z powodu ekstremalnie niskiej temperatury panującej na dużych wysokościach. Studenci mieli jednak plan B.

Na podstawie danych z naziemnych stacji meteorologicznych o prędkości wiatru, szybkości wznoszenia sondy i kierunku, w którym poleciała, studenci stworzyli kilka symulacji, pokazujących gdzie mogła wylądować. Szybko okazało się, że akcja poszukiwawcza to szukania igły w stogu siana. Mimo prawdopodobnych lokalizacji dostęp do tych miejsc okazał się utrudniony, a porośnięte rzepakiem pola nie sprzyjały poszukiwaniom aparatury.

Ostatnią nadzieją młodych badaczy była kartka z numerem telefonu przyczepiona do niewielkiego pudełka, które wysłali w niebo. Znajdowała się na niej prośba do ewentualnego znalazcy o kontakt z twórcami projektu. Kiedy zdawało się, że „Witello 1” przepadł bezpowrotnie nadeszła wiadomość od pewnego rolnika, którego uwagę w trakcie prac polowych przykuł nietypowy kawałek styropianu z doczepionym spadochronem. Okazało się, że kapsuła została odnaleziona 36 dni od startu nieopodal Bukowa (gm. Mietków), niespełna 10 kilometrów od przewidywanego miejsca lądowania. Po odbiór sondy zgłosili się przedstawiciele „Witelonki” zaopatrzeni w gadżety promocyjne Uczelni, które przekazali uczciwemu znalazcy. Wydawać by się mogło, że narażona przez tak długi czas na wilgoć i zmiany temperatury sonda ulegnie zniszczeniu. Na miejscu okazało się, że zdolności konstruktorskie przyszłych inżynierów wygrały z pogodą, a kapsuła zachowała szczelność. Niestety, część poszycia a wraz z nią przyczepiona do niego kamera zostały uszkodzone przez kombajn tuż przed odnalezieniem.

Mimo że podobne projekty nie należą do rzadkości, płynie z nich niezwykle cenna lekcja dla naszych studentów. Zebrane dane po przetworzeniu i analizie posłużą do przygotowania artykułów naukowych a zdobyte umiejętności i napotkane problemy z pewnością pozwolą udoskonalić przyszłe przedsięwzięcia. Młodzi informatycy nie spoczywają na laurach i już planują kolejne równie ciekawe eksperymenty.

- Planujemy uruchomienie przy Uczelni stałej stacji meteorologicznej, która będzie rejestrować stan pogody w Legnicy. W zestawieniu z danymi z innych sond atmosferycznych oraz danymi z satelitów będziemy mogli pokusić się nawet o przewidywanie pogody. To mogłoby być niezwykle interesujące – chwalili się pełni entuzjazmu członkowie Koła Naukowego Informatyki Współczesnej.

Tomasz Charytanowicz

2018-10-17

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT


Imieniny: Halszki, Heleny, KarolaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u