pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Pracownicy PWSZ im. Witelona w Legnicy z wizytą w Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Iwana Franki w Drohobyczu

Pracownicy PWSZ im. Witelona w Legnicy z wizytą w Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Iwana Franki w DrohobyczuW dniach od 15 do 16 października 2018 roku delegacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy w osobach: dr Beata Skwarek – starszy wykładowca Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, Członek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”, mgr Małgorzata Witkowska – Koordynator Uczelniany Programu Erasmus+, pracownik Sekcji ds. Współpracy z Zagranicą oraz Emilia Strynkowską – pracownik Sekcji ds. Współpracy z Zagranicą, gościła w Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Iwana Franki w Drohobyczu na Ukrainie.

Głównym celem tej wizyty była posumowanie wspólnego projektu  realizowanego w ramach programu Erasmus+ (KA 107) – mobilność studentów i pracowników uczelni – współpraca z krajami partnerskimi w latach 2017-2018. Projekt dotyczył wymiany nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów zagranicznej uczelni oraz wymiany pracowników uczelni w celach szkoleniowych pomiędzy Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Drohobyczu a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy.

Pracownicy Sekcji ds. Współpracy z Zagranicą przeprowadzili również prezentację o Uczelni oraz o programie Erasmus+ i dalszej współpracy pomiędzy naszymi Uczelniami dla studentów i koordynatorów Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu.

Goszcząc w zaprzyjaźnionym Drohobyczu dr Beata Skwarek miała okazję przekazać Polskiej Sobotniej Szkole prowadzonej przez Drohobyckie Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie „Odrodzenie” przenośne pianino elektroniczne. Zakup został sfinansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, które pozyskało środki finansowe w ramach prowadzonej akcji „Pomagamy Polakom na Ukrainie”. Pracownicy PWSZ im. Witelona w Legnicy z wizytą w Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Iwana Franki w Drohobyczu

Darczyńcą, który przekazał na ten cel 2 000,00 zł była Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Podarowany instrument muzyczny wykorzystywany będzie na potrzeby chóru dziecięco-młodzieżowego „Odrodzenie” działającego przy Polskiej Sobotniej Szkole już od 26 lat. Przy jego akompaniamencie dzieci uczyć się będą polskich pieśni patriotycznych, ludowych i religijnych. Stary sprzęt był już tak wysłużony, że nie nadawał się do użytku. W związku z przygotowywaniem wielu uroczystości (obecnie związanych z rocznicą 100-lecia Niepodległości Polski) przez grupę dzieci i młodzieży prowadzoną pod kierunkiem Pani Marii Galas, nowy podarowany instrument bardzo ułatwi te przygotowania.

Spotkanie w ukraińskiej szkole, z której pomieszczeń korzysta Drohobyckie Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie „Odrodzenie” prowadząc Polską Sobotnią Szkołę, ukazało smutny obraz infrastruktury szkolnej. Pomieszczenia w zabytkowym budynku wymagają remontu a sprzęty szkolne – wymiany. Brak środków finansowych uniemożliwia jednak poprawę warunków, aby dzieci mogły zdobywać wiedzę i uczyć się języka polskiego w sprzyjającym temu środowisku. W dalszej części spotkania dyskutowano zatem i ustalano kierunki dalszej pomocy oraz możliwości pozyskania na określone cele środków w ramach składanych projektów.

dr Beata Skwarek

2018-11-09

<< POWRÓT
Imieniny: Almy, Cezarego, JarosławaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u