pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i stroik

Rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i stroikW Szkolnym Schronisku Młodzieżowym  w Legnicy, 17 grudnia ubiegłego roku odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie na Najpiękniejsza szopkę bożonarodzeniową i stroik. Konkurs zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Legnica. Jedną z nagród ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy.

Konkurs ma na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia a także uwrażliwienie dzieci i młodzieży na tradycję polską przy tworzeniu szopek oraz kształtowanie aktywnej i twórczej postawy związanej z Bożym Narodzeniem.

Ojczyzną szopek są Włochy, a za ich pierwszego twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Zwyczaj budowania szopek początkowo związany był  z działalnością klasztorów. Z czasem stopniowo przenikał do szlacheckich i mieszczańskich domów a ostatecznie i chłopskich. Szopka, jako religijny symbol oraz bożonarodzeniowa ozdoba zyskała niesamowitą popularność, szczególnie w XIX wiek.Rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i stroik

Była obecna w kościołach oraz w domach prywatnych w miastach i na wsi.  Stąd wzięła się mnogość rodzajów, ograniczana jedynie przez  zasobność portfela zamawiającego szopkę i inwencję twórcy. Powstawały zarówno okazałe wielofiguralne kompozycje rzeźbiarskie, skrzynki wypełnione scenami bożonarodzeniowymi (tzw. dioramy), a nawet skromne szopki z papieru.

Prezentowane na wystawie szopki zadziwiały swoją różnorodnością oraz rozmiarami, niektóre to okazałe kompozycje, inne to miniaturowe przedstawienia.

2019-01-02

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT






Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u