pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy otwarte

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy otwarteStudenci Pielęgniarstwa mogą już korzystać z Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej. 20 lutego uroczyście otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Na uroczystość przybyli miedzy innymi Krystyna Kret z Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, Krzysztof Duszkiewicz - Zastępca Prezydenta Legnicy, Adam Babuśka - Starosta Powiatu Legnickiego, Joanna Bronowicka - Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, Beata Łabowicz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Pielęgniarstwa, Chirurgii i Ortopedii, Anna Szafran - Przewodnicząca Dolnośląskiej Rady Pielęgniarek i Położnych, Kamil Barczyk - reprezentujący Dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala SP ZOZ w Zgorzelcu, Adam Zdaniuk - Dyrektor ZOZ w Bolesławcu, Piotr Milczanowski - Prezes Zarządu dyrektor naczelny "MCZ" S.A. w Lubinie, dr inż. prof. PWSZ w Nysie Przemysław Malinowski - Rektor PWSZ w Nysie, dr inż. Mariusz Kołosowski - Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki, mgr Zbigniew Szlempo - Kanclerz PWSZ w Nysie, mgr Ewa Todorov - Dyrektor Instytutu Medycznego PWSZ w Głogowie, dr Katarzyna  Rusak - Rektor PWSZ w Głogowie, Magdalena Undro – Naczelna Pielęgniarka w Głogowskim Szpitalu Powiatowym Sp. z o. o.,  dr n. med. Marek Maślicki - Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Nowej Soli, Grażyna Malczuk - Kanclerz KPSW w Jeleniej Górze, Andrzej Dziuba - Prezes Fundacji Lekarze Europy, kapitan Mateusz Dąbrowa - Komenda Miejska PSP w Legnicy, nadkomisarz Zbigniew Kopij - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy, st. bryg. mgr inż. Adam Konieczny - Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu.

Uroczystość rozpoczęła dr Monika Wierzbicka - Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej. Witając wszystkich gości podkreśliła wkład pracy w realizację zadania pn.: „Realizacja programów rozwojowych dla uczelni medycznych uczestniczących w procesie praktycznego kształcenia studentów, w tym tworzenie centrów symulacji medycznej”.

Program Rozwojowy jest związany z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Program rozwojowy kierunku Pielęgniarstwo Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy” w oparciu o Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Na ten cel Uczelnia nasza uzyskała ponad 2 310 tys. zł. Następnie prof. Ryszard K. Pisarski Rektor PWSZ im. Witelona w Legnicy pokreślił jak ważne jest uruchomienie Centrum Symulacji Medycznej w kształceniu pielęgniarek.

Umożliwia to przede wszystkim doskonalenie umiejętności przyszłych pracowników ochrony zdrowia w warunkach identycznych jak szpitalne a jednocześnie daje komfort powtarzalności i bezpiecznego uczenia się. Znajdujące się w Centrum fantomy reagują na wszelkie bodźce zewnętrzne tak samo jak prawdziwi pacjenci ale nawet popełniając błąd nie można im zrobić krzywdy. Kształcenie w takich warunkach gwarantuje dobre przygotowanie do pracy przyszłych pielęgniarek.
Uroczystego przecięcia wstęgi do Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dokonali Krystyna Kret z Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, Rektor prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski oraz dr Monika Wierzbicka Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej.

Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do Sali Wysokiej Wierności. Tu dr n. med. Joanna Żółtańska raz jeszcze przywitała gości i zaprosiła na kilkunastominutowy pokaz przygotowany przez studentów i nauczycieli  akademickich. Scenariusz zakładał, że w wypadku na drodze poszkodowany został mężczyzna oraz jego kilkumiesięczne dziecko. Oboje trafiają do szpitala. Dwie grupy medyków zajmują się zdiagnozowaniem obrażeń. Okazuje się, że dziecko nie ucierpiało w wyniku wypadku natomiast kierowca w trakcie badania traci przytomność. Rozpoczyna się akcja reanimacyjna. Wkrótce pacjent zostaje ustabilizowany i skierowany na dalsze badania specjalistyczne.

Po obejrzeniu przygotowanego pokazu goście mogli obejrzeć pozostałe sale centrum. W każdej znajdowali się dydaktycy i studenci, którzy opowiadali o zainstalowanych w nich urządzeniach i prezentowali je. Uroczystość zakończyła się w Cool Barze.

2019-02-22

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u