pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Muzyczne spotkania czyli o koncertach w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Muzyczne spotkania czyli o koncertach w PWSZ im. Witelona w LegnicyPaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy wydała kolejne wydawnictwo poświęcone koncertom organizowanych w naszej Uczelni. Publikacja pt. „Muzyczne spotkania” obrazuje kilkanaście lat działalności kulturowej między innymi dokumentuje koncerty z cyklu Witelon Music Night, Witelon Jam Session, Jaworskie Koncerty Pokoju oraz inne wydarzenia okolicznościowe.

W październiku 2008 roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy podjęła się organizowania cyklicznych koncertów nazwanych początkowo Czwartkami Jazzowymi. Ideą było znalezienie takiej formuły prezentacji muzyki, która z jednej strony byłaby na najwyższym poziomie artystycznym, a z drugiej docierałaby do szerokiej publiczności.

Inicjatywa ta zgodna była z misją Uczelni, która od początku swojego istnienia pielęgnowała akademickie tradycje i formy życia studenckiego. Działalność tak rozumiana nie ogranicza się tylko do kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych, legnicka Uczelnia jest także ośrodkiem krzewienia kultury. Organizowane są tu wystawy, przeglądy twórczości studenckiej i koncerty.

Pierwszy Czwartek Jazzowy odbył się w Cool Barze, a na scenie wystąpił The Sławek Dudar Quartet. Po kilku miesiącach koncerty przeniesione zostały do kafejki internetowej w budynku A. Zmieniła się także nazwa cyklu na Witelon Jazz Night. Kolejny rok akademicki 2009/2010 przyniósł następne zmiany. Koncerty przeniesione zostały do klubu studenckiego w nowo otwartym Akademiku, a nazwa cyklu zmieniona została ponownie na Witelon Music Night. W ten sposób ich formuła została rozszerzona na wszystkie gatunki muzyczne.

Sześć lat temu – w listopadzie 2013 roku – zainaugurowany został nowy cykl koncertów pn. Witelon Jam Session. Formuła ta umożliwia młodym muzykom i amatorom czynne uczestnictwo w występach. Dla wielu jest to możliwość zadebiutowania na scenie.

Oczywiście te dwa cykle koncertowe nie wyczerpują działań Uczelni w tym zakresie. Od początku swojego istnienia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy organizuje studenckie święto – Juwenalia. Ich integralną częścią zawsze były koncerty muzyczne. Przez dwadzieścia lat działalności na juwenaliowej scenie grało wielu znanych i popularnych wykonawców. Kasia Kowalska, Hey, Ewelina Flinta, Kasia Wilk, Łukasz Zagrobelny, Pidżama Porno, Dżem, Szymon Wydra, Paprica Corps, Kult i Kazik, Urszula, Maryla Rodowicz, Lady Pank, Łzy, COMA, Muniek Staszczyk z T.Love, Kamil Bednarek to tylko niektórzy muzycy goszczący na tych imprezach.

Jesienią 2003 roku odbył się i Festiwal Piosenki Studenckiej „Pryzmat”. Inicjatywa zaproponowana przez Duszpasterstwo Akademickie „Ikona” przekształciła się w cykliczne przeglądy twórczości amatorskiej. Przez dziesięć lat przed legnicką publicznością prezentowały się zespoły i soliści, ale i gwiazdy zawodowej sceny. Wśród wielu znakomitości w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy wystąpili m.in. Grzegorz Turnau, Raz Dwa Trzy, Pod Budą, Wolna Grupa Bukowina, Robert Kasprzycki i Stanisław Soyka.

Uczelnia była również miejscem dużych koncertów, podczas których na scenie było 150 muzyków i wokalistów. Do największych zaliczyć można występy Orkiestry Piotra Rubika, której towarzyszyli Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki, Janusz Radek; Orkiestry Adama Sztaby czy Chóru i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Niniejsze wydawnictwo ma zaprezentować koncerty organizowane w PWSZ im. Witelona w Legnicy i ich wykonawców. Dołączono do niego płytę z zapisem koncertu formacji Kłos & Dąbrowski Big Band, który został nagrany 29 kwietnia 2018 roku w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

2019-03-06

(mir)

<< POWRÓT


Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u