pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Koncert Kasy Chorych

Koncert Kasy Chorych31 maja br. o godzinie 19:00 w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, na ostatnim w tym sezonie koncercie w ramach "Witelon Music Night", wystąpi legenda polskiego rock-bluesa, zespół „Kasa Chorych”.

 „Kasa Chorych” to polska grupa bluesowa założona w Białymstoku w roku 1975 przez Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa.

W roku 1978 grupa zajęła III miejsce na „IX Wielkopolskich Rytmach Młodych” w Jarocinie, a Ryszard Skibiński dostał nagrodę indywidualną. Grupa, a w szczególności jej lider doprowadzili do zorganizowania w 1978 roku w Białymstoku festiwalu Jesień z Bluesem.

Muzyka „Kasy Chorych” to konglomerat różnych odmian bluesa, stylu country i rhythm and bluesa. W repertuarze grupy znaleźć można zarówno klasyczne, 12-taktowe struktury, jak i kompozycje zbliżone do białej muzyki ludowej Stanów Zjednoczonych. Część utworów własnych (najczęściej skomponowanych przez Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa) to wręcz przebojowe melodie rozrywkowe, charakteryzujące się łatwą, ale jakże sympatyczną linią melodyczną. Tę pogmatwaną nieco, oryginalną jednak „zbitkę”, uatrakcyjniają często aranżacje, również pozbierane jak gdyby po różnych muzycznych podwórkach i przetworzone na własny użytek.

Członkowie grupy, pytani o muzyczne wzorce, wymieniają między innymi Muddy'ego Watersa, B.B. Kinga i Johna Mayalla.

W roku 1992 grupa wznowiła działalność w składzie: Jarosław Tioskow (gitara, śpiew), Włodzimierz Dudek (gitara), Jacek Kaczyński (gitara basowa), Marek Kisiel (organy), Mirosław Kozioł (perkusja),którego dość szybko zastępuje Mirosław Wiechnik.

W roku 2006 zespół opuścił Marek Kisiel a w lutym 2007 roku Jacek Kaczyński. W połowie roku 2008 wobec wyjazdu Włodka Dudka z kraju w jego zastępstwie pojawia się Grzegorz Kluczyński.

6 czerwca 2008 grupa świętuje swój jubileusz XXX-lecia. W wielkim koncercie na placu miejskim w Białymstoku biorą udział: Martyna Jakubowicz, Easy Rider, Adam Kulisz, Ryszard Wolbach, Krzysztof Jaworski, Sławomir Pyrko.

W roku 2009 zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w kategorii blues za płytę „Koncertowo”. Nagroda w tej kategorii przyznana została po raz pierwszy.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

(pk)

<< POWRÓT


Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u