pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Rafał Lemkin i jego pojęcie zbrodni ludobójstwa

Rafał Lemkin i jego pojęcie zbrodni ludobójstwaWydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy zaprasza na wykład dra hab. Adama Redzika, prof. UW – Sędziego Sądu Najwyższego pt. Rafał Lemkin i jego pojęcie zbrodni ludobójstwa.

Wykład odbędzie się 28 maja 2019 r. o godzinie 13:30 w sali E1 Centrum Konferencyjno-Widowiskowego naszej Uczelni.

Rafał Lemkin bez wątpienia wpisuje się w poczet najwybitniejszych polskich jurystów- autor przełomowego pojęcia zbrodni „ludobójstwa”, architekt ONZ-owskiej Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, nazywany przez wielu „hero of humankind”, wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Całe swoje życie podporządkował walce na rzecz przeciwdziałaniu zbrodni genocydu. W 1944 opublikowano jego opus vitae: Rządy państw Osi w okupowanej Europie. Ta licząca 674 strony monografia, stanowiła swoiste studium prawa karnego hitlerowskich Niemiec. Nie to stanowiło jednak o doniosłości dzieła – to w Rządach państw Osi prawnik po raz pierwszy użył terminu ludobójstwo.

Analizując politykę nazistów na okupowanych przez nich terenach zaproponował definicję zbrodni, wskazał jej genezę, opisał rodzaje i formy, w których może być dokonywana, a przede wszystkim zaproponował rozwiązania, które służyć miały zapobieganiu podobnych wydarzeń w przyszłości.

2019-05-23

<< POWRÓT

Imieniny: Halszki, Heleny, KarolaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u