pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Kobiety w polityce i biznesie

Kobiety w polityce i biznesie10 maja br. Koło Naukowe Młodych Politologów działające przy Wydziale Politologii PWSZ im. Witelona w Legnicy zorganizowało X Forum Naukowe Młodych Politologów. W tym roku tematem obrad była „Kobiety w polityce i biznesie”. Na obrady zaproszono Ilonę Antoniszyn-Klik – wicewojewodę dolnośląskiego.

X Forum otworzyła dr Wioletta Drzystek Dziekan Wydziału Politologii, która powitała wszystkich przybyłych w tym władze Uczelni – prorektor ds. dydaktyki i studentów dr Kazimierę Jaworską i zastępcę Kanclerza mgr Jerzego Stefaniaka. Życząc owocnych obrad oddała głos wicewojewodzie dolnośląskiemu Ilonie Antoniszyn-Klik.Kobiety w polityce i biznesie

Rozpoczynając swoje wystąpienie Pani wicewojewoda podkreśliła, że problematyka ta jest jej szczególnie bliska i zajmuje się nią od kilku lat. Sama stwierdziła, że udział kobiet w polityce jest niewystarczający. Śledząc choćby zmiany kadrowe na najwyższych urzędach w Województwie Dolnośląskim można stwierdzić, że wszystkie najważniejsze stanowiska obsadzane są od dwudziestu lat przez mężczyzn. Tak jest w Urzędzie Marszałkowskim, Urzędzie Wojewódzkim i samorządzie Wrocławia. Ona jest pierwszą kobietą, która znalazła się na takim stanowisku. Oczywiście przyczyn takich działań jest wiele. Choć statystyki mówią o liczebnej przewadze kobiet w województwie, choć są one lepiej wykształcone  a wiec i przygotowane do sprawowania najwyższych funkcji to zdarza się, że same nie chcą zajmować się polityką.

Kobiety w polityce i biznesie


Osobnym tematem jest wprowadzenie parytetów. Ich przeciwnicy podnoszą, że w taki sposób do najwyższych władz wejdą osoby nieprzygotowane do takiej pracy, ale dotychczasowa praktyka wykazała wielokrotnie, że także bez parytetów do Parlamentu dostaje się sporo przypadkowych osób obojga płci. Choć sama deklaruje się jako polityk nie jest entuzjastką parytetów to ich wprowadzenie może otworzyć drogę wielu kobietom.

Odpowiadając na pytania zgromadzonych słuchaczy Ilona Antoniszyn-Klik opowiadała o swoich doświadczeniach w polityce, spotkaniach z biznesmenami i przedstawicielami samorządów oraz kobietami. Te rozmowy dowodzą, że często problem dostępu do najwyższych stanowisk w polityce i biznesie jest niezauważany i pomijany jako mniej istotny.

Po wysłuchaniu wystąpienia gościa studenci rozpoczęli dyskusje w ramach pierwszego panelu dyskusyjnego – „Kampanie polityczne kobiet. Sposoby prezentacji w spotach i wiecach wyborczych. – skuteczność wyborcza wizerunku Matki Polki oraz Kobiety-Polityka”. Z ocen dotychczasowych kampanii wybiorczych wynika, że prezentowanie swojej kobiecości najczęściej szkodzi kandydatkom.

W drugim panelu dyskusyjnym omawiano -  „Społeczne oczekiwania wobec kobiet, role społeczne narzucone kobietom w mediach drukowanych”. Jak podkreślano wciąż w naszym społeczeństwie dominują bardzo stereotypowe wyobrażenia o kobietach.

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT
Imieniny: Flicyty, Kajetana, PauliWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u