pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Za nami spotkanie z Jerzym Starzyńskim

Za nami spotkanie z Jerzym StarzyńskimBiblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy wspólnie z Kołem Naukowym „Secure Diversitas”, działającym przy Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych, 24 stycznia 2020 roku zorganizowali 23. spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją”.

Spotkanie odbyło się w Czytelni Naukowej nr 2, a zaproszonym gościem był Jerzy Starzyński – historyk, animator kultury, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, autor i redaktor publikacji poświęconych mniejszościom narodowym i etnicznym.
Jerzy Starzyński opowiedział o swojej pasji do folkloru oraz o  początkach, historii i sukcesach łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera. Inspiracją do powstania zespołu była potrzeba integracji środowiska, zbudowania poczucia własnej wartości. Z jednej strony celem była prezentacja innym, a z drugiej - poznanie własnej kultury przez członków społeczności łemkowskiej.

Kyczera istnieje od 1991 roku. Od tego czasu zespół reprezentował Polskę na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Meksyku, w Peru, w Chinach, Indonezji, we Włoszech, w Gruzji, Indiach, Rosji, Portugalii, Izraelu, Palestynie, a także w Iraku.

Od połowy lat 90. z inicjatywy członków zespołu w Legnicy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”. Festiwal gości zespoły z całej Europy, a także z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Przez ponad dwa tygodnie ulicami Legnicy i miejscowości Dolnego Śląska przechodzą barwne korowody, odbywają się koncerty. Celem festiwalu jest ukazywanie różnorodności etnicznej i kulturowej, która stanowi nasze wspólne bogactwo. Uczestnicy festiwalu starają się dotrzeć do tych, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa publikacji ze zbiorów biblioteki dotycząca tematyki mniejszości narodowych.

2020-02-17

<< POWRÓT

Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u