pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ im. Witelona w LegnicyPaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy udostępnia dla studentów 7 sal komputerowych wyposażonych w 156 komputerów. Dodatkowo posiadamy 13 multimedialnych sal wykładowych wyposażonych w komputery, projektory, mikrofony bezprzewodowe i wizualizery. Sprzęt w części sal zarządzany jest przez elektroniczny system CUE. Sterowanie urządzeniami w tych salach odbywa się za pomocą ekranu dotykowego LCD. Umożliwia to zautomatyzowanie podstawowych czynności, np. uruchomienie programu „Wizualizer” powoduje, po dotknięciu jednego pola ekranu LCD, zasłonięcie żaluzji, włączenie projektora i wizualizera, przyciemnienie oświetlenia i wysunięcie ekranu. Poza zajęciami studenci mogą korzystać z komputerów w bibliotece (czytelnia komputerowa).

Oprócz stacji roboczych dysponujemy też kilkunastoma serwerami realizującymi różnorodne funkcje: serwery poczty elektronicznej, serwery WWW, serwery plików i serwery baz danych. Serwery wykorzystują procesory Intel – są to przeważnie procesory z serii Pentium, Xeon oraz Core. Ostatnio uczelnia zakupiła serwer kasetowy Fujitsu i macierz dyskową. Serwer kasetowy działa z oprogramowaniem VMware vSphere tworząc platformę pod wirtualizację systemów informatycznych.

Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ im. Witelona w LegnicyLokalna sieć komputerowa zbudowana jest na bazie urządzeń aktywnych firmy Cisco i HP. Są to przełączniki serii 2900 oraz 3600 i HP ProCurve Switch 2510. W sieci szkieletowej pracują przełączniki HP ProCurve Switch 5400 które łączą poszczególne budynki kampusu PWSZ. Jako medium w sieci szkieletowej wykorzystywane są kable światłowodowe wielodomowe. W pozostałej części funkcjonuje okablowanie miedziane typu skrętka UTP lub TP kategorii 5 lub wyższej.

Sieć szkieletowa działa w standardzie 1000base-SX (Gigabit Ethernet), także połączenia do serwerów lokalnych pracują z szybkością 1Gigabit/sek w specyfikacji 1000base-TX.

Część newralgicznych połączeń wykorzystuje technologię agregacji linków dzięki czemu osiągnięto zwiększenie przepustowości i większą odporność na uszkodzenia.

Połączenia do stacji roboczych realizowane są w standardzie 100base-TX, najnowsze komputery wyposażone są w karty sieciowe 1000base-TX i łączą się z przełącznikami z szybkością 1Gb/sek. Cała sieć podzielona jest na logiczne segmenty przy wykorzystaniu technologii VLAN.

Obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy posiada szerokopasmowy dostęp do Internetu przez Wrocławską Akademicką Sieć Komputerową WASK. Jako medium wykorzystujemy światłowody dzierżawione w firmie Dialog (na obszarze Legnicy) oraz światłowody należące do sieci PIONIER (połączenie Legnica – Wrocław). Dysponujemy łączem o przepustowości 1000Mb/sek.
Na terenie kampusu działa bezprzewodowy dostęp do Internetu. Umożliwia to posiadaczom notebook’ów, tabletów i smartfonów, obecnych w budynkach PWSZ im. Witelona w Legnicy, uzyskanie połączenia z siecią Internet.

Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ im. Witelona w LegnicyNa stacjach roboczych w studenckich laboratoriach komputerowych zainstalowano różnorodne oprogramowanie. Podstawowym systemem operacyjnym jest Microsoft Windows XP Professional, Vista i Windows 7. Dodatkowymi systemami są: Linux, Windows Server, przy czym systemy te działają na maszynach wirtualnych.

Podstawową aplikacją, zainstalowaną na wszystkich komputerach, jest pakiet Microsoft Office w wersji Professional. Pozostałe pakiety to:

- kompilatory: Turbo Pascal; Turbo C++; Borland Builder C++,
- grafika: AutoCAD; CorelDRAW Graphics 11; Adobe InDesign, Macromedia Flash,
- matematyka: Maple; MatLAB; Aitech Sphinx,
- procesy: iGrafx FlowCharter i Grafx Process,
- bazy danych: Sybase,
- multimedia: Pinnacle Studio; MediaChance DVD-Lab PRO; MainConcept DV Codec,
- języki obce: LANguage+.

PWSZ im. Witelona w Legnicy jest subskrybentem programu MSDN Academic Alliance co daje możliwość instalowania w laboratoriach komputerowych najnowszych wersji aplikacji Microsoft tworzących środowisko programistyczne (są to m. in. serwery, systemy operacyjne, narzędzia do tworzenia programów). Programy dostępne w ramach MSDN Academic Alliance można także wypożyczać wykładowcom i studentom do instalacji na komputerach domowych.

Oprócz powyżej wymienionego oprogramowania korzystamy również z systemów narzędziowych umożliwiających utrzymanie komputerów w należytym stanie. Podstawowym jest tutaj Symantec Ghost który umożliwia „klonowanie” obrazów dysków dzięki czemu można w krótkim czasie przywrócić dyski komputerów do stanu wzorcowego.

Od roku akademickiego 2006/2007 w komputerach studenckich funkcjonują karty Goliath. Chronią one komputery przed zmianami wprowadzanymi przez studentów. Można np. wymusić by po każdym uruchomieniu stan komputera był przywracany do stanu pierwotnego. Zapobiega to sytuacjom gdy na jednych zajęciach ćwiczy się ustawienia sieciowe stacji roboczych, a na następnych „nie ma Internetu” bo studenci nie przywrócili poprzednich ustawień. Ostatnim węzłem ochrony jest system antywirusowy NOD32.Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ im. Witelona w Legnicy

W kolejnym roku akademickim studentom Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych zostanie udostępniony w celach dydaktycznych system ERP. Wdrożenie systemu jest finansowane ze środków UE (Oś priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju; Działanie 3.5.)

Do realizacji zajęć na Uczelni wykorzystywane są obecnie dwie platformy e-learnigowe:

- platforma Moodle (od roku 2009) wykorzystywana m.in. podczas takich zajęć jak: Administrowanie systemem Windows Server, Systemy Operacyjne, Algorytmy i struktury danych, Bezpieczeństwo systemów informatycznych, Technika Mikroprocesorowa i Systemy Wbudowane. Za jej pośrednictwem studenci otrzymują dostęp do materiałów dydaktycznych do pracy własnej, instrukcje do zadań laboratoryjnych, rozliczają się z efektów pracy własnej w postaci przesyłanych rozwiązanych zadań, rozwiązując testy itp.

- platforma Cisco NetAcad (udostępniana przez Cisco Networking Academy), wykorzystywana m.in. podczas zajęć: Sieci komputerowe I oraz II, Bezpieczeństwo systemów informatycznych, które realizowane są zgodnie z programem wybranych kursów Akademii, takich jak: CCNA I, CCNA II, Introduction to cybersecurity.

Na terenie Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, czytelnicy mogą korzystać z następującego oprogramowania komputerowego. Niektóre programy wymagają połączenia z internetem, korzystanie z internetu na komputerach bibliotecznych wymaga autoryzacji.

Czytelnia Naukowa Nr 1 (budynek C, sala 1):

- Falcon C++ 3.1, XAMPP/ PHP/MySQL,
- Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2018-12,
- Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
- AutoCad 2019,
- AutoCad 2020,
- Pakiet MS Office Standard 2016 (nie zawiera MS Access),
- Pakiet MS Office Pro 2010 (zawierający MS Access).

Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ im. Witelona w LegnicyCzytelnia Naukowa Nr 2 (budynek C, sala 17):

- Falcon C++ 3.1, XAMPP/ PHP/MySQL,
- Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2018-12,
- Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
- AutoCad 2019,
- AutoCad 2020,
- Pakiet MS Office Pro 2016 (zawierający MS Access),
- Pakiet MS Office Standard 2016 (nie zawiera MS Access),
- Pakiet MS Office Pro 2010 (zawierający MS Access).

Czytelnia Czasopism (budynek C, sala 4):

- Falcon C++ 3.1, XAMPP/ PHP/MySQL,
- Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
- AutoCad 2020,
- Pakiet MS Office Pro 2010 (zawierający MS Access),
- Pakiet MS Office Standard 2016 (nie zawiera MS Access).

Wypożyczalnia (budynek C, sala 011):

- Falcon C++ 3.1,
- XAMPP/ PHP/MySQL,
- Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
- AutoCad 2020,
- Pakiet MS Office Pro 2013 (zawierający MS Access).

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy zgromadziła już ponad 83 000 woluminów w języku polskim i językach obcych, prenumeruje 93 tytuły czasopism w wersji drukowanej i 16 tytułów w wersji elektronicznej. W swoich zbiorach posiada 1240 książek elektronicznych, 2800 jednostek zbiorów specjalnych oraz dostęp do 45 elektronicznych baz danych.

Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana: dysponuje 32 stanowiskami komputerowymi oraz trzema laptopami z dostępem do Internetu.Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Źródłem wiedzy o zasobie bibliotecznym jest moduł OPACWWW, który udostępnia informacje o zbiorach poprzez katalogi on-line. Daje to możliwość przeszukiwania bazy w dowolnym miejscu i czasie, co czyni bibliotekę bardziej przyjazną dla użytkownika.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona jest architektonicznie i sprzętowo przystosowana do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie agendy Biblioteki oznakowane są identyfikatorami w języku Braille'a.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, zakupiła dwie wrzutnie książek do biblioteki czyli całodobowe urządzenia samodzielnego zwrotu książek. Jedna znajduje się w Budynku C, przy szatni obok bocznego wejścia, a druga na parkingu (na wprost głównego wejścia do budynku C).

Wrzutnie zostały zainstalowane z myślą o komforcie czytelników. Umożliwiają one zwrot książek poza godzinami otwarcia biblioteki.

2020-04-29

<< POWRÓT


 Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u