pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Nasi studenci wyjadą na studia do Wilna

Do grona uczelni partnerskich z za granicy, z którymi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy ma zawarte umowy na wysyłanie i przyjmowanie studentów dołączyła litewska Międzynarodowa Wyższa Szkoła Prawa i Biznesu w Wilnie (International School of Law and Business in Vilnius).

Bilateralne porozumienie będzie obowiązywać w latach 2011-2013. W tym okresie co roku z wyjazdu za granicę będzie mogło skorzystać 12 studentów i 8 nauczycieli akademickich z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Również ze strony litewskiej tyle samo studentów jak i nauczycieli akademickich będzie mogło gościć w naszej Uczelni. Wyjazdy studentów oraz przyjmowanie gości z Litwy będą możliwe już od października, czyli nowego roku akademickiego 2011/2012. Umowę zawarto w ramach jednego z programów Erasmus - „Uczenie się przez całe życie”  (Lifelong Learning Programme).

Litewska uczelnia kształci w zakresie prawa, nauk administracyjnych, zarządzania, logistyki, małej i średniej przedsiębiorczości, turystyki i hotelarstwa w tym obsługi rynku usług turystycznych oraz nauk humanistycznych z zakresu public relations i komunikacji. Zajęcia na Uczelni prowadzone są w językach: litewskim, angielskim oraz rosyjskim. Jak na razie prowadzone są na niej jedynie studia licencjakie, ale trwają przygotowania do uruchomienia pierwszych kierunków na studiach magisterskich.

Litwa jest państwem młodym, ale na jej ziemiach wiele jest pamiątek historii. To na pewno stanowi o jej wartości. Litwa jest dynamicznie rozwijającym się państwem, które docenia znaczenie turystyki. Oprócz zabytków, gości zachwyci przyroda. W samym Wilnie jest 40 kościołów, z których najbardziej okazały, to barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu oraz kaplica w Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej) ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Warto zwrócić uwagę na niskie koszty utrzymania. Na Litwie obowiązującą walutą jest lit, który składa się ze stu centów. W przeliczeniu jedne lit jest równy ok. 1,20 zł. Litwa nie jest krajem drogim. Ceny artykułów spożywczych miejscowego wyrobu w sklepach są nieco niższe (około 15%) bądź porównywalne do polskich. Zdecydowanie droższe są importowane wyroby spożywcze, kawa, herbata czy słodycze. Warto zatem nastawić się na zakup produktów lokalnych. Na Litwie stosunkowo niedrogie są wyroby mięsne.

Wejściówki na imprezy kulturalne na Litwie nie kosztują dużo. Wejście na dyskotekę w Wilnie na Starym Mieście to wydatek rzędu 10-12 Lt od osoby. W odróżnieniu od niektórych sąsiednich państw regionu - na Litwie obowiązuje jednakowy cennik biletów wstępu do muzeów dla obcokrajowców i miejscowych. Ceny wejść wahają się najczęściej od 1 do 10 Lt. Studenci mają prawie zawsze zniżki.

Polacy odprowadzający składki na Narodowy Fundusz Zdrowia mogą leczyć się na Litwie w ramach tego ubezpieczenia. Muszą jednak posiadać dowód ubezpieczenia (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUz).

(pk)

<< POWRÓT


Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u