pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
17. Jaworskie Koncerty Pokoju

17. Jaworskie Koncerty PokojuPaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy wspiera 17. Jaworskie Koncerty Pokoju, co z pewnością przyczyni się do zapewnienia wysokiego poziomu artystycznego festiwalu.

Jaworskie Koncerty Pokoju to przedsięwzięcie cykliczne – międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej organizowany od 17 lat. Organizatorem projektu jest Muzeum Regionalne w Jaworze. Koncerty odbywają się w unikatowym wnętrzu Kościoła Pokoju, obiekcie XVII-wiecznej architektury wpisanym w 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zawarcie Pokoju Westfalskiego w Osnabrük i Münster w 1648 r. to przyczynek do wybudowania w latach 1654-1655, za zezwoleniem cesarza Ferdynanda III, Kościoła Pokoju pod wezwaniem Ducha Świętego w Jaworze. Projektantem kościoła i kierownikiem prac był wrocławski architekt - Albrecht von Saebisch, a jego pomocnikiem jaworski majster ciesielski Andreas Gamper. Trójnawowe wnętrze o konstrukcji szkieletowej, otoczone jest czterema kondygnacjami drewnianych empor, lożami protestanckiej szlachty i jaworskich cechów rzemielśniczych. Bogactwo elementów malarskich, rzeźb i snycerki uczyniło z tego kościoła jedyną w swoim rodzaju skarbnicę sztuk , przede wszystkim barokowej.17. Jaworskie Koncerty Pokoju

Powstała świątynia o niezwykłej atmosferze. Wyjątkowość i urok Kościoła Pokoju sprzyjające refleksji i zadumie skłoniło inicjatorów do organizacji w tym obiekcie stałych letnich koncertów.

Jaworskie Koncerty Pokoju to jedyne w swoim rodzaju spektakularne i wyjątkowe przedsięwzięcie. Koncerty sprawiają, że nigdzie indziej na Śląsku i daleko poza nim nie spotykają się tak regularnie ludzie, których pochodzenie jest tak różne i którzy w przyjaźni gromadzą się w Kościele Pokoju słuchając muzyki wielkich mistrzów: Bacha, Chopina, Mozarta ale i Szymanowskiego.

W tym roku odbyły się już trzy z czterech zaplanowanych koncertów. 21 maja 2011 roku miał miejsce koncert inauguracyjny – „W kręgu klasyków wiedeńskich”, podczas którego wykonano arie operowe W. A. Mozarta, symfonie J. Haydna i L. van Beethovena. Wykonawcami byli: Urszula Kryger – mezzosopran, „Capella Bydgostiensis” Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Wojciech Rodek – dyrygent.

17. Jaworskie Koncerty PokojuDrugi koncert, tym razem kameralno-organowy – „W duetach i solo” odbył się 25 czerwca br. i poświęcony był utworom J.F. Haendla, M. Maraisa, G. Bizeta, A. Vivaldiego, J. Pieterszoon Sweelincka, G.Ph. Telemanna, J. Haydna, G. Marie, A. Dvoraka, F. Chopina, G. Bunka, W. Popp, E. Gigouta, M. Moszkowskiego, V. Contiego. Utwory zostały zaprezentowane przez: Matthiasa Roth – organy oraz Duo Estrella, Hannę Turonek – flet oraz Barbarę Witkowską – harfa.

9 lipca br. z kolei miał miejsce koncert jazzowy – „Mistrzowie jazzu”. Zespół „Krzysztof Herdzin Trio” w składzie Krzysztof Herdzin – fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja zagrali własne kompozycje jak i najbardziej znane jazzowe standardy.

Koncert finałowy odbędzie 17 września 2011 r. o godz. 18.00 w Kościele Pokoju w Jaworze, w 10 rocznicę wpisania Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W tym dniu będzie miał miejsce koncert orkiestry barokowej  „Concerto Polacco” pod kierownictwem artystycznym  Marka Toporowskiego – klawesyn. Słowo wstępne wygłosi Elżbieta Szomańska. W programie przewidziano arcydzieła muzyki barokowej.

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - KONCERT 25.06.2011 r.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - KONCERT 9.07.2011 r.

<< POWRÓTImieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u