pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Jak Feniks z popiołów?

Jak Feniks z popiołów?„Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach” dra Dariusza Wędziny to pionierska publikacja, przedstawiająca koncepcję powojennej odbudowy średniowiecznych miast, m. in. na przykładach Legnicy, Bolesławca, Lwówka Śl. czy Jeleniej Góry.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 22 października 2021 roku odbyło się spotkanie z dr Dariuszem Wędziną – historykiem sztuki, wnikliwym badaczem dziejów Śląska, autorem książki, która rzuca nowe światło na powojenną koncepcję odbudowy dolnośląskich miast.

Publikacja ukazuje mało dotąd znaną – bo przemilczaną – stronę odbudowy, która polegała głównie na dewastacji i niszczeniu zabytków po II wojnie światowej. Zdaniem recenzenta pracy – prof. dr hab. Jakuba Tyszkiewicza – nikt dotąd nie podjął się w aż takiej skali, jak Dariusz Wędzina, próby ukazania tego zjawiska.

Świetnie wydana edytorsko książka jest najnowszą propozycją Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”. Stanowi podsumowanie badań doktorskich Dariusza Wędziny, do obronionej w 2019 r. na Uniwersytecie Wrocławskim pracy, dotyczącej koncepcji powojennej odbudowy średniowiecznych miast, szczególnie na przykładach Legnicy, Bolesławca, Lwówka Śl., Jeleniej Góry, Strzegomia i Strzelina.Jak Feniks z popiołów?

- Poświęconą dolnośląskim przykładom część opracowania należy uznać za pracę pionierską, po raz pierwszy tak obszernie przedstawiającą działania prowadzące do destrukcji i degradacji architektonicznej dolnośląskich miast, zwłaszcza ich najcenniejszej, średniowiecznej zabudowy, zmierzającej do zatarcia tradycyjnego, historycznego układu miejscowości – mówi prof. Tyszkiewicz.

Publikacja ukazała się w nakładzie tylko 300 egzemplarzy. Wydawnictwo wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta Legnica, PWSZ im. Witelona w Legnicy, Polski Związek Motorowy, firmy Gudepol i Vitbis.

W związku z niewielkim nakładem, książka nie trafiła do sprzedaży. Póki co, jest dostępna m.in. w dolnośląskich bibliotekach. W związku z dużym zainteresowaniem publikacją Wydawca nie wyklucza druku kolejnego nakładu.

ZDJĘCIA

2021-11-05

<< POWRÓT

Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u