pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Inteligentny dron i ważna współpraca

Inteligentny dron i ważna współpracaPrace nad skonstruowaniem prototypu inteligentnego drona, który mógłby jednocześnie monitorować jakość powietrza i stan dróg, będą pierwszym projektem badawczym, którego studenci kierunków technicznych PWSZ im. Witelona podejmą się w ramach porozumienia Uczelni z samorządem i biznesem.

Porozumienie zostało podpisane w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Jego sygnatariuszami byli: władze Uczelni, Starosta Powiatu Legnickiego, przedstawiciele Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego, reprezentanci wrocławskiego Instytutu INTL i firmy TVVPOL. Współpracę sygnowano w ramach tzw. Złotego Trójkąta Wiedzy, czyli wspólnych działań instytucji nauki, biznesu i samorządu na rzecz regionu. Pierwszy dokument o współdziałaniu dotyczy głównie dronów, których konstrukcji podejmie się Uczelnia we współpracy z wyspecjalizowanymi firmami, a władze Powiatu Legnickiego wykorzystają je m.in. do działań związanych z monitoringiem, ekologią czy zarządzaniem kryzysowym.Inteligentny dron i ważna współpraca

Biorą wzór z najlepszych

Sygnatariusze dokumentu zobowiązali się m.in. do wspólnej realizacji prac badawczych i transferu wiedzy pomiędzy środowiskiem akademickim i gospodarczym oraz wspólnych działań edukacyjnych, staży i szkoleń dla studentów.

- Porozumienie jest wzorowane na doświadczeniach wysoko rozwiniętych państw, m.in. USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Wierzę, że przyniesie dobre efekty także w naszym regionie - mówi prof. Piotr Wrzecioniarz, propagujący od lat przedsiębiorczość akademicką, znany m.in. z konstruowania i wprowadzania na polski rynek wielu innowacyjnych rozwiązań, w tym pojazdów elektrycznych, wykładowca Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych PWSZ im. Witelona.

Inteligentny dron i ważna współpraca- Choć przez 40 lat współpracowałem z wieloma uczelniami w kraju i za granicą, do współpracy obecnie wybrałem legnicką PWSZ. Uważam bowiem tę jednostkę za nowoczesną, otwartą na rozwój. Uczelnia ma młodą, ambitną kadrę, która szybko i skutecznie reaguje na potrzeby rynku. Otoczenie biznesowe jest także imponujące: największa firma Dolnego Śląska, czyli KGHM, wielkie koncerny motoryzacyjne, w tym Mercedes z fabryką w Jaworze czy polkowicki Volkswagen, a także inne przedsiębiorstwa wysokich technologii, działające m.in. w Legnickiej Specjalnej Stefie Ekonomicznej. Studenci z tych firm, i dla tych firm, są na najwyższym poziomie. Jako jeden z inicjatorów współpracy instytucji nauki, samorządu i biznesu w regionie, nie wyobrażam sobie aktualnie lepszego od PWSZ im. Witelona miejsca na realizację tych działań - dodaje prof. Wrzecioniarz.

Są plany i pieniądze

Dokument o współpracy nie jest pustą deklaracją. - W przyszłorocznym budżecie Powiatu Legnickiego zagwarantowane zostały, w związku  z porozumieniem, finanse nie tylko na projekt badawczy, związany z pracami studentów PWSZ im. Witelona nad skonstruowaniem wielofunkcyjnego drona, ale planujemy też uruchomienie, m.in. w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie, pracowni robotycznych -  zapowiada Adam Babuśka, Starosta Legnicki, jeden z sygnatariuszy porozumienia.

Inteligentny dron i ważna współpraca

Przygotowania do współpracy Uczelni z samorządem i biznesem trwały od dłuższego czasu. Były poprzedzone licznymi ustaleniami, rozmowami. - Podpisanie porozumienia ma wielkie znaczenie. I dla regionu, i dla PWSZ im. Witelona. Dzięki takim m.in. działaniom budujemy coraz silniejszą Uczelnię - mówi dr  inż. Daniel Medyński, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych.

Ruszył też Instytut Innowacji

Legnicka PWSZ prowadzi obecnie starania zmierzające do przekształcenia jej w akademię. Od nowego roku będzie nosić nazwę Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. 

- Za nową nazwą idzie wiele zmian. Intensywna współpraca z samorządem i biznesem jeszcze bardziej nas wyróżni. Uruchomiliśmy Instytut Technologii i Innowacji, pod kierownictwem dr inż. Renaty Gniteckiej, którego zadaniem jest m.in. podejmowanie działań w zakresie komercjalizacji wyników prac badawczo - rozwojowych Uczelni. PWSZ im. Witelona jest nowoczesna i otwarta na zmiany, jednak niewiele moglibyśmy zdziałać, gdyby nie wsparcie naszego otoczenia, czyli samorządu i biznesu. Dlatego dziękujemy za tę wolę współpracy sygnatariuszom umowy - mówi dr Karol Rusin, Prorektor ds. Rozwoju w legnickiej Uczelni.

2021-11-08

<< POWRÓT
Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u