pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wizyta studentów w Gminie Żydowskiej w Legnicy

Wizyta studentów w Gminie Żydowskiej w LegnicyStudenci pierwszego roku Bezpieczeństwa wewnętrznego, studia I. stopnia, wraz z uczestnikami Koła Naukowego „Secure Diversitas” i  jego opiekunem, dr Andrzejem Szczepańskim, 10 grudnia 2021 r. złożyli wizytę w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Legnicy.

W trakcie spaceru spod Uczelni do miejsca docelowego dr Andrzej Szczepański opisywał dzieje mniejszości żydowskiej w Legnicy, pokazując miejsca nierozerwalnie związane z tą grupą, m. in.: dawny Dom Kultury im. Gerszoma Dua na ul. Nowy Świat, Przedszkole Żydowskie im. Janusza Korczaka przy ul. Złotoryjskiej i budynek będący niegdyś siedzibą kibucu organizacji syjonistycznej Hechaluc („Pionier”) przy Placu Wolności.

Wizyta studentów w Gminie Żydowskiej w Legnicy

Opowiadał ponadto o bujnym życiu żydowskim na Dolnym Śląsku po 1945 r., w tym o mało znanej dziś historii ośrodka szkolenia bojowników Hagany (żydowskiej organizacji paramilitarnej) w Bolkowie. Podkreślał również, że datą cezuralną dla mniejszości był rok 1968 r., gdy w wyniku kampanii antysemickiej wyjechało z Polski większość pozostających w niej Żydów.

Bogatsi o nową wiedzę studenci przybyli do Gminy by w sposób „praktyczny” poszerzyć wiedzę o kulturze i religii mniejszości. Przywitała ich pani Anna Lazarek, Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Legnicy, która wraz z doktorem opowiedziała im o najważniejszych zwyczajach występujących w judaizmie i ich praktykowaniu wśród społeczności żydowskiej w Legnicy.

Wizyta studentów w Gminie Żydowskiej w LegnicyNastępnie studenci w asyście doktora oraz pani Anny udali się do bożnicy (miejsca modlitw), gdzie poznali najważniejsze święta w judaizmie, ich przebieg i historię powstania. Mogli również zobaczyć artefakty potrzebne do obrzędów, takie jak: menora (siedmioramienny świecznik, będący jednym z symboli religii żydowskiej), chanukija (świecznik ośmioramienny, wykorzystywany w trakcie święta Chanuki), tałes (męski szal modlitewny) i kipę (nakrycie głowy zakładane m.in. w trakcie modlitwy). Była także okazja do obejrzenia rodałów (zwojów tory umieszczonych w specjalnej szafie – Aron ha-kodesz), śpiewników z hebrajskimi modlitwami przetłumaczonymi na język polski i poznania przebiegu odprawiania żydowskich nabożeństw.

Autor tekstu: Dawid Cieplechowicz

Autorzy zdjęć: Marlena Dziamba i Dawid Cieplechowicz 

2021-12-15

ZDJĘCIA

<< POWRÓT

Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u