pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Obóz zimowy studentów, czyli zajęcia sprawnościowe z elementami ratownictwa specjalistycznego

Obóz zimowy studentów, czyli zajęcia sprawnościowe z elementami ratownictwa specjalistycznegoW dniach 10-14.01.2022 roku studenci II roku, kierunku Ratownictwo medyczne uczestniczyli w zajęciach sprawnościowych z elementami ratownictwa specjalistycznego, które zostały zorganizowane w Karpaczu. W trakcie 5-dniowego obozu zimowego studenci uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, dotyczących ratownictwa specjalistycznego.

Podczas wykładów studenci mogli zapoznać się  ze strukturą organizacyjną GOPR-u i historią powstania tej organizacji. Część praktyczna zajęć odbywała się w terenie górskim, a studenci mogli zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym podczas poszukiwania poszkodowanych po zejściu lawiny – detektory systemu poszukiwawczego. Zajęcia praktyczne obejmowały również zagadnienia związane z ratownictwem lawinowym, zastosowaniem sprzętu i środków do ewakuacji poszkodowanych z terenów górskich oraz postępowaniu i zabezpieczeniu pacjentów w hipotermii.Obóz zimowy studentów, czyli zajęcia sprawnościowe z elementami ratownictwa specjalistycznego

Kolejny moduł zajęć obejmował ratownictwo medyczne w warunkach górskich. Studenci zapoznali się ze specyfiką pracy w trudnych warunkach atmosferycznych oraz topograficznych. Uczestniczyli w symulacjach medycznych dotyczących postępowania w przypadku zdarzenia masowego, pacjenta urazowego i nieurazowego, hipotermii oraz zatrzymania krążenia. Omówiono również leczenie przeciwbólowe pacjenta po urazie, jak i aspekt przygotowania pacjenta do transportu wraz z parametrami, które należy monitorować.

Poza zdobywaniem wiedzy medycznej od strony praktycznej, studenci uczestniczyli w zajęciach sprawnościowych związanych z aktywnością fizyczną. Mieli możliwość zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy, który w warunkach zimowych stanowi duże wyzwanie fizyczne. Po wędrówkach górskich zostały zorganizowane zajęcia regeneracyjne w parku wodnym, gdzie była możliwość skorzystania z sauny, groty solnej oraz basenu.

Obóz zimowy studentów, czyli zajęcia sprawnościowe z elementami ratownictwa specjalistycznego

 

Ważnym aspektem podczas tego wyjazdu, obok zajęć dydaktycznych, był wspólnie spędzony czas i integracja społeczna, której w obecnych czasach trwającej epidemii Covid-19 i zdalnego nauczania bardzo brakuje studentom.

2022-01-26

<< POWRÓT
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u