pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Młodzi mediewiści zakończyli rozgrywki

Młodzi mediewiści zakończyli rozgrywkiPo raz pierwszy w Legnicy odbył się finał Olimpiady Mediewistycznej (wiedzy o średniowieczu). Dotychczas finał ten odbywał się w Czersku, mieście w powiecie chojnickim, w województwie pomorskim. Patronat nad Olimpiadą Mediewistyczną przez 14 edycji sprawował Uniwersytet Gdański oraz Liceum Ogólnokształcące w Czersku.

W tym roku organizację XV Olimpiady przejęło Collegium Witelona Uczelnia Państwowa wraz ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Akademicka" oraz Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.

Czasu na przygotowanie było bardzo mało, bowiem dopiero w styczniu tego roku Komitet Główny Olimpiady scedował jej organizację na legnicką uczelnię i pozostające w kręgu jej zainteresowań Akademickie Liceum Ogólnokształcące. Ale daliśmy radę. Przy nieocenionej pomocy dyrektora Biura Zarządu Stowarzyszenia, Pana Mirosława Zaguły, dwudniowe zmagania młodych mediewistów odbyły się w zaplanowanym czasie, a gościliśmy uczestników finału z wielu szkół średnich w całej Polsce.

Już we wtorek przyjechali do nas uczestnicy z Białegostoku, Bochni, Inowrocławia, Krakowa, Łowicza i Zabrza. W środę dołączyli jeszcze finaliści z Legnicy i Polkowic. W II etapie zmagań uczestnicy rozwiązywali zadania z geografii historycznej oraz historii sztuki.

Z grupy 22 finalistów wyłonionych zostało siedmioro laureatów, którzy w czwartek stanęli przed przedostatnim egzaminem, jakim było rozwiązanie testu na podstawie tekstów źródłowych. W tym roku tematem przewodnim było „średniowieczne prawo". Po rozwiązaniu testu, laureatów czekało spotkanie z członkami komisji egzaminacyjnej, a byli nimi tuzy wiedzy średniowiecznej: prof. dr hab. Stanisław Rosik i dr hab. Wojciech Mrozowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Urszula Świderska-Włodarczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Dariusz Wędzina - dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Na pytania opracowane przez egzaminatorów odpowiadała wybrana siódemka laureatów i dopiero wówczas suma punktów z II etapu oraz wyniki testu ze źródeł, no i oczywiście, wynik egzaminu zadecydował o tym, kto XV edycję Olimpiady Mediewistycznej wygrał.Młodzi mediewiści zakończyli rozgrywki

Laureatką i zwyciężczynią XV edycji Olimpiady Mediewistycznej została Julia Strankowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, którą do tej Olimpiady przygotowywała nauczycielka historii z tego Liceum, pani Alicja Potocka, II miejsce zajął Adam Szydzik z II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, przygotowywany przez pana Waldemara Wąśniewskiego (również opiekuna zdobywcy IV miejsca Mikołaja Rzyskiego). III miejsce przypadło Jakubowi Truszelowi z V Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa (opiekun nauczyciel historii Józef Jaworski).

Laureatami zostali również Stanisław Jaskólski z I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu (opiekun pan Łukasz Wróbel) i Maciej Surówka z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, którego opiekunem był Pan Rafał Kobylec, jednocześnie opiekun całej krakowskiej grupy, przybyłej do Legnicy.
Do grona laureatów dołączył Mikołaj Bonk z Zabrza, przygotowywany przez nauczycielkę historii w III Liceum Ogólnokształcącym, panią Katarzynę Fic.

Wszyscy finaliści otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez Organizatorów Olimpiady - Collegium Witelona i Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka", Partnerów - Muzeum Miedzi i Urząd Miasta w Legnicy oraz Fundatorów - firmę CHORS z Wrocławia, firmę ZAKOR z Legnicy, Koleje Dolnośląskie oraz LSSE.

Mamy nadzieję, że ten finał i organizacja przypadły do gustu uczestnikom Olimpiady (uczniom) oraz ich opiekunom i będą chcieli co rok walczyć, aby ich podopieczni zostali zakwalifikowani do legnickiego finału. Zmęczeni, ale szczęśliwi, że daliśmy radę, a nasi goście przekażą naszą legnicką gościnność w swoich regionach.

Ewa Stanecka - Spuła sekretarz Olimpiady Mediewistycznej

2022-04-25

<< POWRÓT
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u