pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Łucznictwie

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w ŁucznictwieW dniach 22 – 28 sierpnia 2011 r. w Legnicy odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Łucznictwie. Honorowy patronat nad tym międzynarodowym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Legnica na te kilka dni zamieniła się w światową stolicę łucznictwa. Do naszego Miasta zjechało 563 młodych uczestników z 56 krajów. Towarzyszyło im ponad 250 trenerów, działaczy, sędziów oraz rodziców.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Mistrzostwach wzięło udział siedmiu utytułowanych zawodników światowej klasy między innymi Christopher Perkins z Kanady - światowy mistrz w łukach bloczkowych, Deepika Kumari - najbardziej utytułowana zawodniczka z Indii. Oprócz tego na zawodach zaprezentowało się jeszcze pięciu mistrzów, którzy w ubiegłym roku zdobyli medale.

Nad całością sportowych zmagań, które rozgrywane były na boiskach treningowych w Parku Miejskim i na Stadionie Orła Białego,  czuwali specjalnie wytypowani na tę okazję międzynarodowi sędziowe z FITA – Międzynarodowej Federacji Łuczniczej.

Uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw odbyło się 22 sierpnia na płycie legnickiego Rynku. Wcześniej łucznicze reprezentacje 56 państw świata zgromadziły się na Placu Mariackim i w kolumnie prowadzonej przez orkiestrę, z flagami narodowymi poszczególnych państw, przemaszerowali ulicą Najświętszej Marii Panny, aby później zatrzymać się na Rynku i wziąć udział w ślubowaniu. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Łucznictwie

W części artystycznej, po prezentacjach zespołów, wystąpili Gabriel Fleszar i Zespół KTO TO, którzy wykonali wspólnie Hymn Młodzieżowych Mistrzostw Świata, oraz Teatr AVATAR wraz grupą taneczno-akrobatyczną BESSALI. Artyści zaprezentowali niezwykły spektakl, inspirowany tematyką Mistrzostw.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w ŁucznictwieŁucznicze zmagania rozpoczęły się od eliminacji. Wśród tak dużej liczby zawodników, w składzie reprezentacji Polski znalazło się czterech legniczan z Klubu Strzelca Legnica - Katarzyna Szałańska, Natalia Antoniak, Sebastian Borowski i Bartosz Gorczyca. Niestety wyniki legniczan nie wystarczyły by zająć przyzwoite lokaty w klasyfikacji. Po pierwszym dniu Katarzyna Szałańska uplasowała się na 36 miejscu, Bartek Gorczyca na 64 miejscu, a Sebastian Borkowski i Natalia Antoniak zajęli ostatnie lokaty. W pierwszym dniu najlepiej z polskich łuczników zaprezentował się Paweł Marzec, który zajął dziesiąte miejsce.

Triumf Koreańczyków w klasyfikacji medalowej nie zdziwił nikogo podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Łucznictwie. Korea od samego początku była wymieniana jako faworyt zawodów. W sumie wywalczyli oni 13 medali. Na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej uplasowały się Stany Zjednoczone, a na trzecim Holandia.Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Łucznictwie

Finały przyniosły liczne rekordy. Pierwszy dzięki liczbie punktów 148 ustanowiła Kendal Nicely w kategorii juniorów. Podczas jego ustanawiania Amerykanka oddała 13 strzałów w dziesiątkę i 2 w dziewiątkę. W kolejnym finale też zapachniało rekordem niestety, Schreuders Colann, nie zdołał go ustanowić. Stawkę złotych medalistów tych mistrzostw uzupełnili Deepika Kumari i Wookyeong Sung w kategorii łuków klasycznych.  Spośród 17 pobitych rekordów aż 4 indywidualnie należą do Koreanki Jeong Hwa Shin, kadetki na łuku klasycznym, która w swojej kategorii ustrzeliła rekordy świata na odległości 60, 40 i 30 metrów. Ponadto na wszystkich czterech obowiązujących odległościach łącznie zdobyła 1389 punktów. To tegoroczny rekord FITA. Na 144 strzały w środek tarczy posłała 100.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w ŁucznictwieNa zakończenie Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Łucznictwie jakie odbyło się 28 sierpnia, na Stadionie odbyła się dekoracja zwycięzców, a w muszli koncertowej wystąpili Trebunie Tutki&Twinkle Brothers, a także Bakszysz i Naaman.

Mistrzostwa w Łucznictwie to nie tylko zawodnicy i zawody to także wsparcie ze strony grupy wolontariuszy, którzy w czasie Mistrzostw służyli swą pomocą. Byli obecni w hotelach, na stadionach, w mieście. Pomagali uczestnikom jak tylko mogli.

W lutym i marcu organizatorzy Mistrzostw przeprowadzili nabór – niezbędnego przy tak wielkim przedsięwzięciu – wolontariatu. Ponad 60 osób, głównie studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona zostało przeszkolonych na kursach pod względem merytorycznej wiedzy o tej dyscyplinie sportu, zasad organizacji i obsługi dużych imprez, bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Łucznictwie

Nasi studenci pomagający w realizacji tego przedsięwzięcia pokazali, że są niezastąpieni.

Klasyfikacja medalowa:

1. Korea - 8 złotych, 3 brązowe, 2 srebrne - razem 13.
2. USA - 5 złotych, 1 srebrny, 1 brązowy - razem 7.
3. Holandia - 2 złote, 3 srebrne, 1 brązowy - razem 6.
4. Meksyk - 1 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy - razem 5.
5. Indie - 1 złoty, 1 srebrny - 2 brązowe, razem 4.
6. Tajwan - 1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy, razem 3.
7. Dania - 1 złoty, 2 brązowe - razem 3.
8. Kanada - 1 złoty.
9. Rosja - 2 srebrne, 2 brązowe - razem 4.
10. Australia - 1 srebrny, 2 brązowe - razem 3.
11. Belgia - 1 srebrny 1 brązowy - razem 2.
Chiny - 1 srebrny 1 brązowy - razem 2.
Turcja - Chiny - 1 srebrny 1 brązowy - razem 2.
14. Grecja - 1 srebrny.
15. Ukraina - 1 srebrny.
16. Hiszpania - 1 brązowy.
17. Włochy - 1 brązowy.
18. Słowenia - 1 brązowy.

(pk)

<< POWRÓT
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u