pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Zajęcia z języka japońskiego

Od października bieżącego roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy ponownie rozpoczęły się cykliczne zajęcia z języka japońskiego.

W tej kwestii Rektor naszej Uczelni prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski, Prorektor ds. dydaktyki i studentów dr Helena Babiuch, Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. dr hab. inż. Jerzy J. Pietkiewicz, Kanclerz mgr Robert Burba, Prodziekan Wydziału Politologii mgr Sylwia Zajchowska oraz Dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” mgr Mirosław Zaguła spotkali się z nauczycielami języka japońskiego Państwem Takayoshi i Kliko Ishizuka by ustalić szczegóły współpracy.

Państwo Takayoshi i Kliko Ishizuka prowadzić będą zajęcia według poniższego harmonogramu:
- wtorek: 11:45 – 13:15 oraz 13:30 – 15:00,
- środa: 13:30 – 15:00 oraz 15:15 – 16:45,
- czwartek: 10:00 – 11:30 oraz 11:45 – 13:15,
- piątek: 10:00 – 11:30 oraz 11:45 – 13:15.

Tym samym nasi studenci mają do wyboru naukę takich języków jak angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski oraz japoński.

Uczestnictwo w kursie językowym jest bezpłatne oraz fakultatywne. Z oferty mogą skorzystać wszyscy studenci naszej Uczelni oraz uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. W ramach prowadzonych zajęć uczestnicy kursu poznają podstawowe elementy języka japońskiego tj. gramatykę, słownictwo, pismo japońskie (kana, katakana, hiragana). Będą także musieli zapoznać się z obowiązującymi w języku japońskim głównymi zwrotami umożliwiającymi m.in. porozumienie się w pracy, czy w sklepie np.

-    ohayou – dzień dobry (przed południem)
-    konnichiwa - dzień dobry (po południu)
-    konbanwa - dobry wieczór
-    sayounara - dowidzenia
-    onamae wa nan desu ka - jak się nazywasz?
-    nanika yasukute oishii ryouri wa taberaremasu ka - gdzie mogę zjeść coś taniego i dobrego?

Oprócz zajęć teoretycznych kursanci uzyskają także niepowtarzalną okazję poznania i zrozumienia niezwykłej, oryginalnej kultury japońskiej. Kultura japońska jest bardzo bogata kulturą i również bardzo przepiękną. Kultura japońska przede wszystkim również wiąże się z kuchnią japońską. W tradycyjnej kuchni japońskiej wkłada się dużo pracy w przygotowanie potraw, i potrawy te często wykonywane są z surowych składników. Posiłek codzienny składa się głównie z ryżu, warzyw, zupy z pasty sojowej (miso), marynat i ryby lub mięsa. Jednak najbardziej popularna przyprawą jest sos sojowy, a znaną potrawą są cienkie paski surowej ryby (sashimi) z zielonym chrzanem.

Poza tradycyjna kuchnią japońską, bardzo ważne w kulturze Japonii jest origami. Jest to sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów, a dziś natomiast bardzo rozpowszechniona i ogromnie popularna praktycznie na całym świecie.

Oprócz origami, charakterystyczną dla kultury Japonii jest również ikebana, czyli japońska sztuka układania kwiatów, która dąży do stworzenia harmonii linearnej kompozycji, rytmu i koloru. Ikebana to nie tylko sztuka z kompozycji kwiatów, ale również z wazonów, łodyg, liści i gałązek.

Kultura Japonii to także filozofia zen, będąca inspiracją dla rozwoju nowych nurtów i form w malarstwie, kaligrafii czy poezji.

Na zakończenie nauki języka japońskiego w PWSZ im. Witelona w Legnicy każdy słuchacz kursu otrzyma wydany przez ambasadę japońską certyfikat językowy, potwierdzający znajomość języka w stopniu komunikatywnym.

(pk)

<< POWRÓT


Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u