pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Słowne zmagania w PWSZ

Słowne zmagania w PWSZW Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy po raz drugi rozegrano Puchar Polski w Scrabble. Impreza podobnie jak przed rokiem objęta była patronatem Rektora naszej Uczelni prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego.

W słownych potyczkach o Puchar Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy oraz cenne nagrody rzeczowe i pieniężne w zorganizowanym przez portal internetowy Lca.pl oraz „Gazetę Legnicką” turnieju rywalizowało blisko siedemdziesięciu zawodników z całej Polski. Turniej rozgrywano w dniach 10-11 września bieżącego roku w połączonych salach wielofunkcyjnych.

Podobnie jak za pierwszym razem równych sobie nie miał Kamil Górka z Krakowa. W finale Pucharu krakowianin pokonał byłego Mistrza Polski Kazimierza Merklejna ze Szczecina. Kamil Górka i Kazimierz Merklejn toczyli pojedynek do dwóch wygranych partii. Górka wygrał 2:0. Kamil jako nagrodę główną otrzymał Puchar ufundowany przez Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Warto wspomnieć, że Kamil Górka w ubiegłym roku pokonał broniącego tytuł zdobywcę Pucharu Polski z 2009 roku Krzysztofa Obremskiego z Legnicy. Słowne zmagania w PWSZ

W pierwszym dniu gracze rywalizowali w 8 grupach. W każdej z nich grało 8 zawodników, na zasadach zmagań każdy z każdym - dwóch najlepszych, z każdej grupy, awansowało do fazy pucharowej. Wśród 16 najlepszych graczy Pucharu Polski znaleźli się: Dariusz Kosz z Nysy, Kamil Górka z Krakowa, Mariusz Skrobosz z Warszawy, Zdzisław Figurski z Gryfowa Śląskiego, Bartosz Morawski z Gliwic, Bogusław Szyszka z Oławy, Łukasz Tuszyński z Chłopowa, Mirosław Uglik z Warszawy, Marek Syczuk z Warszawy, Kazimierz Merklejn ze Szczecina, Michał Alabrudziński z Włocławka, Karol Waniek z Wrocławia, Magdalena Kublik z Warszawy, Stanisław Rydzik z Warszawy oraz dwójka legniczan Dorota Patera i Krzysztof Obremski.

Słowne zmagania w PWSZPuchar Polski w Scrabble  odbył się już w Legnicy po raz trzeci, a po raz drugi w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Podobnie jak przed rokiem zawodnicy nie mogli wyjść z podziwu, że teren niegdyś zajmowany przez wojsko radzieckie oraz znajdujące się na nim budynki zostały tak odnowione i zaadaptowane na potrzeby szkoły wyższej oraz, że Uczelnia cały czas prowadzi nowe inwestycje by sprostać oczekiwaniom nowych studentów.

W ramach Rozgrywek Pucharu Polski odbyły się także zmagania w ramach III  Turnieju o Tytuł Mistrza Ziemi Legnickiej. Z dużą przewagą turniej ten wygrał lider rankingu Polskiej Federacji Scrabble, Dariusz Kosz, którego z Pucharu Polski wyeliminował jego późniejszy zdobywca Kamil Górka. Na podium stanęła też żona zwycięzcy Pucharu - Justyna Górka, oraz Piotr Pietuchowski z Białegostoku.

Scrabble to gra, która zyskuje coraz większą popularność. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, ze znajomymi. Grają w nią dzieci jak i dorośli. Gra w Scrabble powstała w 1931 roku. Wymyslił ją, bezrobotny w tym czasie, architekt Alfred Mosher Buttsa z Rhinebeck w stanie Nowy Jork, który opatrzył swoje dzieło nazwą Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił obliczając częstotliwość ich występowania na okładce New York Timesa.Słowne zmagania w PWSZ

Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach). Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą Lexico, jako produkt spółki, specjalnie w tym celu utworzonej przez Buttsa wraz z emerytowanym urzędnikiem państwowym, Jamesem Brunotem.

W roku 1948 prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję pod nazwą Scrabble. Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do śmierci Buttsa w 1993 na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy.

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT


Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u