Collegium Witelona Uczelnia Państwowa jest partnerem w projekcie „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej Bohaterów”, którego działania realizowane będą w dniach 12-21.09.2022 r. Projekt został dofinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wartość finansowania wynosi 74 815,02 PLN.
Projekt „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej Bohaterów” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” w partnerstwie z Placówką Komunalną Lwowskiej Rady Obwodowej Administracja Państwowego Historyczno-Kulturowego Rezerwatu „Nagujewicze”, Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Drohobyczu, Drohobyckim Muzycznym Studium Zawodowym im. W. Barwińskiego i Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Projekt zakłada 10-dniowe spotkanie 30 polskich i ukraińskich wolontariuszy w wieku od 17 do 35 lat (K i M) w Legnicy w dniach od 12 do 21 września 2022 r.
Celem projektu jest popularyzacja mało znanej wiedzy historycznej związanej z wydarzeniami wojennymi, ich bohaterami oraz miejscami, o które należy dbać, dla zachowania w świadomości młodego pokolenia postaw patriotycznych, pielęgnowania pamięci o trudnej przeszłości, budowania wrażliwości społecznej i zaufania do podejmowanych wspólnych działań w imię wolności i niezależności obu Narodów.
Działania realizowane będą w dniach 12-21.09.2022 r. i obejmują:
Dzień I. Legnica – 12.09. Dzień integracji – spotkanie otwarte; Poznajemy Legnicę i jej historię – spacer po Legnicy; Wieczór integracji.
Dzień II. Legnica – 13.09. „Dobry wolontariat” – warsztaty; Z pamięcią o bohaterach – porządkowanie miejsc i grobów; Sesja wieczorna – podsumowanie dnia.
Dzień III. Legnica – 14.09. Z pamięcią o bohaterach – porządkowanie miejsc i grobów; Przygotowanie do konferencji; Wieczorne podsumowanie.
Dzień IV. Legnica – 15.09. Konferencja „Śladami historii i jej bohaterów”. Część I. Upamiętnienie wybuchu II wojny. Część II. Czasy I wojny światowej. światowej. Historia muzyką pisana – koncert pieśni patriotycznych.
Dzień V. Legnica – 16.09. Kreowanie wizerunku bohatera – polsko-ukraińskie warsztaty z dziećmi i młodzieżą; Polsko-ukraiński piknik z historią – integracyjne i międzypokoleniowe spotkanie; Sesja wieczorna – podsumowanie dnia.
Dzień VI. Legnica – 17.09. Poznajemy miejsca pamięci w regionie – wycieczka edukacyjna do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Sztolni Walimskich i kompleksu Riese; Sesja wieczorna i relaksacyjna;
Dzień VII i VIII. Wrocław – 18-19.09. Wycieczka edukacyjna do Wrocławia – miasta wielu historii: Panorama Racławicka, Rynek, Dzielnica Czterech Wyznań, Pałac Królewski i Muzeum Historyczne, Miejsca pamięci, Cmentarz Żołnierzy Polskich i inne, Wieczorne podsumowanie.
Dzień IX. Legnica i okolice – 20.09. Zwiedzamy Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych – miejsce pamięci w regionie; W Muzeum Miedzi w Legnicy – o historii i nie tylko; Sesja wieczorna – podsumowanie dnia.
Dzień X. Legnica – 21.09. „Ślady naszej historii” - warsztaty nt. „Historia działań projektowych”; Spotkanie otwarte podsumowujące efekty projektu; Wieczorne podsumowanie – czas na pożegnanie.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach i konferencji:
Dzień I. – 12.09.2022 r., godz. 11.00. – Spotkanie powitalne w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Dzień IV. – 15.09.2022 r. godz. 10.00. – Konferencja „Śladami historii i jej bohaterów”. Część I. Upamiętnienie wybuchu II wojny. Część II. Czasy I wojny światowej. światowej. Historia muzyką pisana – koncert pieśni patriotycznych. Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Dzień X. – 21.09.2022 r. godz. 13.00. – Spotkanie otwarte podsumowujące efekty projektu w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
2022-09-01
<< POWRÓT