pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Postulaty sierpniowe

W ramach odbywającego się w naszej Uczelni Międzynarodowego Seminarium Naukowego pn. „Ruch Solidarność – kontynuacje i zaniechania. Od represji systemu komunistycznego do zmiany demokratycznej”, 13 grudnia ubiegłego roku otwarto w salach wielofunkcyjnych PWSZ im. Witelona w Legnicy wystawę pt. „Postulaty sierpniowe”. Postulaty sierpniowe

Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej  Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oddział we Wrocławiu.

Wystawa prezentuje wszystkie postulaty jakie zostały sformułowane przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w trakcie wydarzeń sierpniowych. Ilustrują je zdjęcia wykonane podczas strajku.

Postulaty sierpniowe

W nocy z 17 na 18 sierpnia 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina przyjął listę 21 postulatów. Ich historyczni znaczenie jest trudne do przecenienia. Postulaty można podzielić na: polityczne, ekonomiczne i społeczne. Te pierwsze, oprócz fundamentalnego żądania, jakim było utworzenia niezależnych od władzy związków zawodowych, miały zagwarantować prawo do strajku. Wskazywały również na przestrzeganie zapisanych w Konstytucji PRL, swobód i wolności oraz nakazywały zaniechanie represji za przekonania. Kolejne dotyczyły, bolących całe społeczeństwo, trudnych warunków życia. Żądano również prawdziwych informacji o rzeczywistej sytuacji w kraju. W tej grupie postulatów domagano się zniesienia przywilejów funkcjonariuszy MO i SB oraz członków PZPR.

Postulaty sierpnioweGrupa postulatów ekonomicznych powstała w oparciu o postrzeganie gospodarki w jej wydaniu socjalistycznym, nieodwołującym się do gry rynkowej, która była ludziom wychowanym w PRL zwyczajnie obca. To spowodowało, że żądania takie jak skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie czy obniżenie wieku emerytalnego pozostały do dzisiaj niezrealizowane. W tej kategorii znalazło się także: wprowadzenie kartek na mięso, likwidacja sklepów dewizowych i cen komercyjnych na niektóre towary. Z dzisiejszej perspektywy być może postulaty te budzą zdumienie, lecz wówczas wyrażały oczekiwania żyjącego w biedzie społeczeństwa.

Błyskawicznie rozpropagowane, pomimo blokady informacyjnej, postulaty dotarły do tysięcy strajkujących zakładów pracy w całym kraju i zostały zaakceptowane przez ich pracowników. Rozpoczęła się rewolucja „Solidarności”.

W sierpniu 2003 r. oryginalny zapis 21 Postulatów Gdańskich z sierpnia 1980 r. został wpisany na listę najważniejszych zbiorów archiwalnych świata, w programie UNESCO „Pamięć Świata”.

(msz)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ FILM

<< POWRÓT
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u