pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
O niżu demograficznym na Dolnośląskim Forum Politycznym i Gospodarczym w Krzyżowej

Po raz trzynasty do Krzyżowej zjechało kilkuset przedstawicieli życia społecznego i gospodarczego, by podczas Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego rozmawiać o przyszłości naszego województwa. W obradach, podzielonych na kilka sesji tematycznych brali udział samorządowcy, politycy, ludzie nauki i oświaty, biznesmeni, a także przedstawiciele ministerstw oraz goście z Niemiec i Ukrainy. W dyskusjach brał udział również mgr Jerzy Stefaniak - Zastępca Kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Obrady odbywały się w dniach 24-26 listopada ubiegłego roku pod patronatem Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i dotyczyły miejsca Dolnego Śląska na mapie Europy.

Uczestnicy Forum chcieli zwrócić uwagę na dwa wielkie eksperymenty i innowacje społeczne o charakterze pokojowym: powstanie Unii Europejskiej oraz Ruchu Solidarności, który uruchomił proces demontażu Bloku Sowieckiego oraz zjednoczenia Niemiec i Europy. Pokazały one, że europejski kapitał społeczny i moralny stały się wielką pozytywną siłą sprawczą. Te doświadczenia to wytyczna kierunkowa dla poszukiwania optymistycznych scenariuszy europejskiej przyszłości.

Forum jest platformą wymiany doświadczeń uczestników życia publicznego Dolnego Śląska. Misją forum jest inicjowanie i rozwijanie dialogu społecznego jako alternatywy dla sporów politycznych. Celem tego dialogu jest wskazywanie rozwiązań, które będą miały kluczowy wpływ na rozwój Dolnego Śląska oraz usytuowanie regionu w Polsce i Europie. Forum zainicjowane zostało w 1999 roku.

Obecnie można z całą pewnością powiedzieć, że Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze znalazło już swoje stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń naszego regionu.

Tegoroczna dyskusja miała na celu zwrócenie uwagi również  na zatrważające statystyki demograficzne Dolnego Śląska, które zaprezentował prof. Andrzej Łoś, jeden z doradców prezydenta Wrocławia. Wielokrotnie zaznaczał, że rozwiązanie problemu demografii powinno być dla uczestników Forum wyzwaniem numer jeden. W trakcie swego wystąpienia, zwrócił uwagę na fakt, że w latach 2002-2010 Dolny Śląsk stracił 27 tysięcy mieszkańców. Rodzi się coraz mniej dzieci, częściej się rozwodzimy, a rzadziej żenimy i zakładamy rodziny.

Uczestnicy forum rozmawiali także o funduszach unijnych. Podkreślali, że Dolny Śląsk musi je wykorzystywać bardziej racjonalnie, bo wiele pieniędzy jest marnowanych. W tej kwestii wiele osób zwróciło uwagę na brak skutecznej możliwości rozliczenia naszych władz samorządowych z ich osiągnięć.

Natomiast w grupach problemowych, czyli spotkaniach dotyczących konkretnych tematów po raz kolejny omawiano polsko-niemieckie relacje biznesowe, gospodarowanie odpadami oraz wykorzystywanie konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii w naszym kraju i Europie.

Szczególnym wydarzeniem było wręczenie Dolnośląskich Nagród Gospodarczych. W tym roku laureatami zostali: Dozamel – spółka zarządzająca Wrocławskim Parkiem Przemysłowym, Supra Brokers i Gazoprojekt Sp. z o.o., Nagroda Specjalna przyznana została Miastu Wrocław , zaś Polsko – Niemiecką Nagrodę Gospodarczą otrzymały firmy: Solaris Bus and Coach S.A. oraz Eckert Automatyka Spawalnicza Sp. z o.o. Nagrody wręczali: Ilona Antoniszyn – Klik, Wiceminister Gospodarki i Jerzy Tutaj – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

(pk)

<< POWRÓTImieniny: Flicyty, Kajetana, PauliWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u