pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wykład Przedstawiciela Handlowego Rosji w Polsce

9 grudnia ubiegłego roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy gościł dr Alexander P. Ershov z Przedstawicielstwa Handlowego Rosji w Polsce, który spotkał się z władzami naszej Uczelni, Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów dr Heleną Babiuch. Następnie dr Alexander P. Ershov wygłosił wykład dla studentów pt. „Rosja – Polska. Stan a perspektywy stosunków handlowych i gospodarczych”.Wykład Przedstawiciela Handlowego Rosji w Polsce

W ostatnich latach koncentrowano się głównie na stosunkach Polski z Zachodem, dlatego na dalszy plan zepchnięto kontakty polsko-rosyjskie. O zasadności współpracy obu państw decyduje wiele względów. Wśród nich najważniejszymi są: sąsiedztwo geograficzne, długoletnie tendencje rozwoju wzajemnych stosunków, wzloty i upadki tych powiązań, zmiany polityczne i systemowe zachodzące w Polsce i Rosji.

Jeszcze w 2008 roku polsko-rosyjska wymiana handlowa kształtowała się na poziomie 29,46 mld dolarów. W 2009 roku wyniosła 17,85 mld dolarów. Do września 2010 roku natomiast 17,59 mld dolarów. W strukturze importu z Rosji od wielu lat przeważają produkty mineralne - m.in. ropa naftowa i gaz ziemny. Towary te stanowią 73,5 proc. polskiego importu z Rosji. Pozwala to Rosji od wielu lat na osiąganie wysokiej nadwyżki w bilansie handlowym z Polską. Z Rosji importujemy też m.in. wyroby przemysłu chemicznego, wyroby metalurgiczne oraz drewno. Odbudowie polskiego eksportu do Rosji najbardziej sprzyja polski przemysł elektromaszynowy, którego udział w całkowitym eksporcie wzrósł z 28,7 proc. w 2009 r. do 31,7 proc. w 2010 r. Wzrósł również udział wyrobów metalurgicznych (z 8,1 do 8,7 proc.), a obniżeniu uległ udział artykułów rolno-spożywczych (z 16,8 do 15,9 proc.), wyrobów chemicznych (z 24,3 do 23,7 proc.), wyrobów przemysłu drzewno-papierniczego (z 10,9 do 8,6 proc.) i wyrobów przemysłu lekkiego (z 4,7 do 4,6 proc.).

Dr Alexander P. Ershov wśród słabości kontaktów gospodarczych między krajami wymienił niewielką liczbę polskich inwestycji w Rosji, co stanowi ok. 550 mln dolarów. To naprawdę niewiele, kiedy Rosyjskie inwestycje w Polsce sięgają 2 mld dolarów. Najwięcej polskich inwestycji ma miejsce w Północno-Zachodnim (głównie Obwód Kaliningradzki i Nowogrodski) oraz w Centralnym Okręgu Federalnym (gł. Miasto Moskwa, Obwód Orłowski i Obwód Moskiewski).

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT


Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u