pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Studenci zbierają nakrętki

Studenci z Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego od listopada 2011 zbierają nakrętki z plastikowych opakowań typu PET. Nakrętki zostaną sprzedane firmie recyklingowej w Gdańsku, a za uzyskane z tego tytułu pieniądze zakupiony będzie wózek elektryczny dla Franka Dulskiego.

Wózek elektryczny kosztuje około 22 tysięcy złotych. Każdy kilogram nakrętek to 40 groszy. By uzbierać na wózek, trzeba więc 40-55 ton plastiku, czyli aż ok. 18 mln sztuk.

Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość – im więcej kapsli, korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej. Korzyść jest podwójna – możemy komuś pomóc jak i przy okazji chronić środowisko naturalne.

Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy granulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na składowisku albo, co gorsza, w lesie.

Butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość. Pozwala to zredukować koszty transportu i składowania. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, w związku z czym w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.
Kolejnym aspektem jest zgniatanie butelek. Posegregowane opakowania, przed wysłaniem do odzysku, muszą być odpowiednio sprasowane, a zakręconej butelki zgnieść się nie da. Zatem jest to kolejny powód, by butelki odkręcać.

Nakrętki można wrzucać do specjalnych pojemników, które znajdują się w każdym budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Można je również dostarczyć do siedziby Samorządu Studenckiego, która mieści się w budynku A pokój nr 27.

(pk)

<< POWRÓT


Imieniny: Flicyty, Kajetana, PauliWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u