pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Frasyniuk opowiadał o „Solidarności”

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy były działacz „Solidarności” Władysław Frasyniuk, 19 grudnia 2011 roku spotkał się, na zaproszenie Koła Młodych Politologów, ze studentami by wygłosić prelekcję o fenomenie dziesięciomilionowego ruchu.

Frasyniuk opowiadał o „Solidarności”Władysław Frasyniuk w 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność” Od czerwca do października 1981 był członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej, następnie do grudnia zasiadał w Komisji Krajowej związku. 30 czerwca 1981 został przewodniczącym zarządu Regionu Dolny Śląsk. 13 grudnia 1981 uniknął zatrzymania w sopockim Grand Hotelu. W latach 1981–1982 kierował niejawnym Regionalnym Komitetem Strajkowym Dolny Śląsk. W 1982 i ponownie od 1986 do 1987 wchodził w skład Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej. W latach 1982–1986 był więziony z krótkimi przerwami za działalność opozycyjną, został zwolniony na mocy amnestii. W 1989 brał udział w plenarnych rozmowach Okrągłego Stołu. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Podczas wykładu w siedzibie Uczelni opowiadał między innymi o swoich przeżyciach związanych ze wprowadzeniem stanu wojennego. Po jego ogłoszeniu Władysław Frasyniuk był jednym z najdłużej ukrywających się działaczy „Solidarności”. Po zatrzymaniu przez milicję trafił do więzienia. Te doświadczenia  były dla niego ogromnym przeżyciem.

Gość mówił także o najnowszym filmie legniczanina Waldemara Krzystka „80 milionów”. Tematem filmu jest akcja opróżniania kont związkowych na łączną kwotę 80 milionów złotych. Dzieje się to 10 dni przed wprowadzeniem Stanu Wojennego. Pieniądze przydają się potem w działalności podziemia. Oprócz Władysława Frasyniuka bohaterami tamtych dni byli Józef Pinior oraz Stanisław Huskowski.

Studenci pytali także o prywatne refleksje na temat tamtych wydarzeń sprzed 30 lat i osobiste przemyślenia. Ile pozostało z idei głoszonych wówczas i jaka jest dzisiejsza ocena NSZZ „Solidarność”.

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓTImieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u