pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Młodzi nie boją się rozmawiać!

Z inicjatywy Koła Naukowego Młodych Politologów i Koła Naukowego Przyjaciół ONZ, 4 kwietnia bieżącego roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Unia Europejska na zakręcie”. Dyskusję zorganizowano w ramach cyklu „Nie boimy się rozmawiać”.

Pomysł zrodził się z dającego się zaobserwować niepokoju przywódców Unii Europejskiej w skutek narastającego i pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego. Przed całą strefą euro stoją poważne gospodarcze wyzwania. Problemy zadłużonej Grecji, protesty społeczne w Portugalii, zadłużona Irlandia, Hiszpania z 20-procentowym bezrobociem - wszystkie te kwestie zmuszają do postawienia pytań co do przyszłości Unii Europejskiej i poszukiwań mechanizmów stabilizujących strefę euro. Wyjściem z tej sytuacji może być koncentracja na działaniach prowzrostowych (B+R, innowacje, wybrane inwestycje infrastrukturalne oraz aktywne instrumenty na rzecz zatrudnienia), które mogą nadać impuls dla gospodarki w czasie kryzysu i powrotu na ścieżkę wzrostu. Państwa członkowskie wskazują również na potrzebę kompleksowego usprawnienia mechanizmów realizacji zarówno na poziomie wspólnotowym, jak i krajowym.

Studenci poruszali również takie kwestie jak islamizm w Europie. Młodzi ludzie mówili, że demokracje zachodnie, zwłaszcza w Europie, stoją dziś przed poważnym zagrożeniem terrorystycznym ze strony własnych obywateli. Chodzi nie tylko o potomków muzułmańskich imigrantów, ulegających radykalizacji religijnej i ideologicznej, ale również rdzennych mieszkańców Zachodu. Niektórzy biali konwertyci są gotowi walczyć i ginąć za nową wiarę.

Kolejnym tematem jaka poruszyli członkowie kół naukowych, działających przy Wydziale Politologii była kwestia ACTA, która spowodowała nasilenie się fali niepokojów społecznych, nielegalnych działań hackerów, manifestacji, protestów i ostrych sprzeciwów wobec elit rządzących.

Świat dowiedział się o projekcie nowego traktatu w 2008 roku za pośrednictwem Wikileaks. Ujawniony został wtedy zapis tajnych negocjacji międzyrządowych (toczących się między rządami USA, Japonii, Australii, Kanady, Meksyku, Maroka, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Singapuru, Szwajcarii oraz Unii Europejskiej) nad nową umową mającą regulować standardy ochrony przed obrotem towarami podrobionymi. ACTA powstawała w tajemnicy przed opinią publiczną, we współpracy z amerykańską branżą rozrywkową. Jak wskazują liczne raporty organizacji pozarządowych oraz grup ekspertów, ACTA może wprowadzać rozwiązania groźne zarówno dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Internecie, jak i dla jego użytkowników.

(pk)

<< POWRÓTImieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u