pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Juwenalia 2010

Zgodnie z akademicką tradycją wszyscy żacy w połowie maja obchodzili swoje święto – Juwenalia. W wielu miastach akademickich w te dni odbywały się symboliczne przekazania studentom kluczy do bram miasta. Zabawa trwała zwykle przez szereg dni, w czasie których odbywały się imprezy kulturalno-sportowe, organizowane głównie przez i dla studentów.


Tak również było w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, gdzie Juwenalia 2010 rozpoczęły 19 maja. Studenci przejęli symboliczną władzę nad miastem z rąk prezydenta Legnicy. Niestety, ze względu na fatalną pogodę i opady deszczu, przekazanie kluczy do bram miasta odbyło się w Ratuszu. Tradycyjny korowód został odwołany.

Zanim jednak doszło do głównych obchodów Juwenaliów na kilka dni przed miały miejsce juwenaliowe przedbiegi, w ramach których zorganizowano otwarcie wystawy prac artystycznych studentów naszej Uczelni w kawiarence internetowej w budynku A. Wystawę otwarto 10 maja. Zgromadzone tam prace można było oglądać do końca maja.

Następnie, 11 maja studenci zmierzyli się w „Turnieju Gier Komputerowych”, w ramach którego rywalizowano w gry sportowe. Wiadomo – większa część zgłoszonych uczestników to mężczyźni, także wybór nie był trudny – piłka nożna.

Z kolei 12 maja wszyscy, którzy lubią pomagać oddawali honorowo krew w ramach akcji „Wampiry na PWSZ”, którą zorganizowała Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy oraz Akademicki Związek Sportowy. Podczas ósmej już zbiórki młodzi ludzie oddali 28 litrów krwi. Każdemu z 63 studentów, przysługiwał dzień wolny od zajęć i ekwiwalent energetyczny w postaci 8 czekolad za 450 ml oddanej krwi.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych zbiórek krwi na naszej Uczelni wydarzenie to zorganizowano przy współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu oddział w Legnicy, z którym Samorząd Studencki współpracuje od 2006 roku.

Organizatorzy zapewnili również atrakcję tym, którzy lubią się bać. 17 maja w budynku sal wielofunkcyjnych odbyło się oryginalne wydarzenie łączące dwa światy. Projekcję niemego filmu z lat dwudziestych „Gabinet dr. Caligarii” z muzyką graną do niego na żywo. Jest to sztandarowy film ekspresjonizmu niemieckiego w nowoczesnej interpretacji jazzowej, która została specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia skomponowana przez zespół Freeway Quintet. Opowieść o doktorze Caligarii została zilustrowana muzyką, która była swoistym odzwierciedleniem atmosfery filmu i próbą interpretacji przedstawionej historii.

Oczywiście nie zapomniano o tych, którzy cenią sobie przede wszystkim śmiech. 18 maja w PWSZ im. Witelona w Legnicy odbyły się „Qulturalia”, w ramach których miał miejsce wytęp wrocławskiej grupy improwizacyjnej KWIK. Zespół inspirował się znanym show „Whose line is it anyway”.

Występ KWIK-u, czyli Kameralnej Wielkiej Improwizacji Kabaretowej polegał na odgrywaniu inscenizowanych scenek o tematyce współtworzonej przez publikę. Spektakl był odgrywany bez scenariusza, proszono publiczność o wskazówki dotyczące  miejsca, postaci i wydarzeń, która posłużyły jako punkt odniesienia do tego, by udowodnić, że przedstawienie nie ma z góry założonego harmonogramu.

19 maja rozegrano „Turniej w Kółko i Krzyżyk” dla studentów naszej Uczelni. Jego współorganizatorem była Galeria Piastów, która dla zwycięscy – Kamila Terleckiego - ufundowała laptop.
Koncerty natomiast odbywały się podobnie jak w latach ubiegłych na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Na uczestników koncertów między poszczególnymi występami czekały konkursy i nagrody.

20 maja  na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy muzyka klubowa zainaugurowała Juwenalia 2010. Na scenie wystąpili ATB, Jose Gallahan, DJ W, DJ V_Valdi. 21 maja z kolei zaprezentowały się kapele rockowe i zespoły reggea  – Abradab, Vavamuffin, Koniec Świata, Hope.

Największą atrakcją był występ ATB, czyli André Tanneberger - muzyka i producenta muzycznego tworzącego muzykę elektroniczną. ATB ma na swoim koncie wiele sukcesów. Można do nich przede wszystkim zaliczyć występy na całym świecie – zarówno w mniejszych klubach, jak i na różnych festiwalach. Jego produkcje grają wszystkie większe rozgłośnie radiowe w Europie. W 2005 roku zajął 9. miejsce na liście DJmag Top 100 DJs magazynu DJmag, w roku 2006 miejsce trzynaste a w 2007 - 26.

Oprócz wymienionych atrakcji wieczorami studenci bawili się przy dźwiękach muzyki klubowej i elektronicznej w klubach studenckich. Część z nich wybrała inne brzmienia i postanowiła uczestniczyć w koncercie Martyny Jakubowicz „Witelon Music Night”, który odbył się 18 maja w Domu Studenta PWSZ im. Witelona w Legnicy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


<< POWRÓT
Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u