pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Medialnie o odpadach

Medialnie o odpadachPod koniec maja bieżącego roku, redakcje „Wortalu Akademickiego” – internetowego serwisu informacyjnego oraz „Kwadransa Akademickiego” – biuletynu informacyjnego PWSZ im. Witelona w Legnicy wzięły udział w bezpłatnych warsztatach dla dziennikarzy pn. „Medialnie o odpadach”. Warsztaty zorganizowano w Domu Studenta naszej Uczelni, mieszczącym się przy ulicy Mickiewicza 10.

W szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja” uczestniczyło kilkunastu przedstawicieli legnickich mediów, między innymi Polskiego Radia Wrocław, Radia Plus Legnica, portalu internetowego lca.pl oraz oficjalnego portalu informacyjnego miasta Legnica.

Warsztaty miały na celu zwiększenie wiedzy dziennikarzy na temat nowego prawa odpadowego i konsekwencjach z niego wynikających dla przeciętnego „Kowalskiego”; dostarczenie narzędzi informacyjnych (w formie pakietów z otwartymi prawami autorskimi ułatwiającymi informowanie o tematyce odpadów); przekazanie innowacyjnych metod atrakcyjnego informowania o odpadach.Medialnie o odpadach

Co roku Polacy wytwarzają ok. 12 mln. ton odpadów komunalnych, z których 86,6 % jest składowanych, a jedynie 2,3 % podlega recyklingowi. Nowy system umożliwi większy odzysk i zagospodarowanie odpadów. Tak zwane efektywne segregowanie śmieci ma przyczynić się do wydajniejszego recyklingu, oszczędzania pieniędzy oraz energii.

Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze nowe zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, to jest:

- za właściwy odbiór i  zagospodarowanie odpadów komunalnych odpowiedzialna będzie Gmina, a nie jak dotychczas, firma odbierająca odpady,
- za wywóz i zagospodarowanie odpadów właściciele nieruchomości będą ponosić ujednoliconą opłatę na rzecz gminy,
- w zamian za opłatę gmina wybierze w drodze przetargu  przedsiębiorcę, który opróżni pojemnik na odpady, a jego zawartość wywiezie i podda dalszemu zagospodarowaniu,
- w celu naliczenia opłaty właściciel nieruchomości w I połowie 2013 r. złoży do gminy DEKLARACJĘ, która będzie podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez mieszkańców nieruchomości. Deklaracje przyjmie wydział podatków i opłat urzędu gminy,
- każdy mieszkaniec gminy będzie mógł nieodpłatnie oddać zebrane odpady do specjalnie zorganizowanych punktów selektywnego zbierania odpadów.

Warto dodać, że selektywna zbiórka surowców wtórnych została zapoczątkowana w Legnicy w 2002 roku i jest prowadzona w systemie trójpojemnikowym - polega na zbiórce wstępnie wyselekcjonowanych przez mieszkańców odpadów (surowców wtórnych) takich jak papier, szkło, tworzywa sztuczne w odrębnych pojemnikach oznakowanych stosownie do rodzaju zebranych odpadów (pojemnik zielony - szkło, pojemnik niebieski  - papier, pojemnik siatkowy lub żółty - tworzywa sztuczne).

(pk)

<< POWRÓT


Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u