pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Puchar Polski w Scrabble w PWSZ

W Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy w dniach 11-12 sierpnia br. rozegrano Puchar Polski w Scrabble. Była to już trzecia edycja słownych zmagań, która podobnie jak w minionych latach objęta była patronatem Rektora naszej Uczelni prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego.Puchar Polski w Scrabble w PWSZ

W słownych potyczkach o Puchar Rektora naszej Uczelni oraz cenne nagrody rzeczowe i pieniężne w zorganizowanym przez portal internetowy Lca.pl oraz „Gazetę Legnicką” turnieju rywalizowało blisko siedemdziesięciu zawodników z całej Polski. Puchar Polski to po Mistrzostwach Polski druga najbardziej prestiżowa impreza scrabblowa w naszym kraju.

Puchar Polski w Scrabble w PWSZW obu poprzednich edycjach rozegranych w Legnicy triumfował Kamil Górka. W tym roku stanął on przed szansą historycznej trzeciej wygranej pod rząd. Szczęścia niestety zabrakło. W turnieju bezkonkurencyjny okazał się były Mistrz Polski i zwycięzca Grand Prix Dariusz Kosz z Nysy. Zdobycie Pucharu Polski zwieńczyło jego wszystkie tytuły na arenie Polskiej Federacji Scrabble. W finale Kosz, zawodnik Wrocławskiego Klubu „Siódemka” okazał się dwukrotnie lepszy od Michała Alabrudzińskiego z Włocławka.

Przy okazji Pucharu Polski, rozegrano też IV Mistrzostwa Ziemi Legnickiej. Wygrał je obrońca tytułu w Pucharze Polski Kamil Górka z Krakowa. Drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Wrocławia, odpowiednio Ryszard Korpalski i Tomasz Suchanek.

Puchar Polski w Scrabble  odbył się już w Legnicy po raz czwarty, a po raz trzeci przy wsparciu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Zawodnicy po raz pierwszy gościli w Akademiku naszej Uczelni i nie mogli wyjść z podziwu, że budynek został tak pieczołowicie odnowiony i zaadaptowany na potrzeby szkoły wyższej.

Puchar Polski w Scrabble w PWSZScrabble to gra, która zyskuje coraz większą popularność. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, ze znajomymi. Grają w nią dzieci jak i dorośli. Gra w Scrabble powstała w 1931 roku. Wymyslił ją, bezrobotny w tym czasie, architekt Alfred Mosher Buttsa z Rhinebeck w stanie Nowy Jork, który opatrzył swoje dzieło nazwą Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił obliczając częstotliwość ich występowania na okładce New York Timesa.

Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach). Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą Lexico, jako produkt spółki, specjalnie w tym celu utworzonej przez Buttsa wraz z emerytowanym urzędnikiem państwowym, Jamesem Brunotem. W roku 1948 prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję pod nazwą Scrabble. Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do śmierci Buttsa w 1993 na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy.

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓTImieniny: Flicyty, Kajetana, PauliWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u