pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
O historii legnickich Żydów

O historii legnickich ŻydówWykład dr Andrzeja Szczepańskiego na temat powojennych losów Żydów w Polsce był jednym z punktów trzydniowego Zjazdu Żydów – Legniczan. Na spotkanie zorganizowane w V Liceum Ogólnokształcącym, gdzie kiedyś mieściła się szkoła żydowska przybyło blisko 40 dawnych legniczan z 9 krajów  m.in. USA, Kanady, Norwegii, Szwecji, Niemiec i Australii. Zjazd zaplanowany był na trzy dni od 7 do 9 września br.

Prezentacja rozpoczęła się od odtworzenia nagrania zespołu Następcy Tronów pt. Płacz wietnamskich dzieci. Ten bigbitowy zespół stanowili w latach sześćdziesiątych młodzi chłopcy pochodzenia żydowskiego. O historii legnickich Żydów


Doktor Andrzej Szczepański przedstawił w pierwszej części spotkania dzieje mniejszości żydowskiej na ziemiach polskich po II wojnie światowej. Pod wybuchem wojny stanowiła ona 10 proc. wszystkich mieszkańców Polski. W wyniku ludobójstwa przeprowadzonego przez nazistów z blisko 3 milionów polskich Żydów na ziemiach polskich pozostało nie więcej niż 100 tys. Wielu z nich wyemigrowało. Sytuacja ta zmieniła się po repatriacjach ludności pochodzenia polskiego z terenu ZSRR. W przybyłej wówczas grupie znajdowało się dużo Żydów. Kierowano ich przede wszystkim na tereny ziem odzyskanych – miedzy innymi do Legnicy. Na przełomie lat 50/60 zamieszkiwało w naszym mieście ponad 4,5 tys Żydów. W Legnicy funkcjonowało wiele zakładów, spółdzielni pracy, szkoły i liceum żydowskie oraz dom Kultury im. Gerszona Dua.

O historii legnickich ŻydówW swoim referacie dr Andrzej Szczepański przedstawił to zapomniane już częściowo środowisko. Po wydarzeniach 1968 roku w mieście pozostało zaledwie kilka rodzin żydowskich. Na zakończenie prezentacji prelegent zaproponował wspólne obejrzenie zdjęć z lat 50 i 60 obrazujących życie społeczności legnickich Żydów.

W dalszej części uczestnicy zjazdu spotkali się z prezydentem Legnicy a po południu w czytelni Legnickiej Biblioteki Publicznej z mieszkańcami Legnicy.

(msz)

<< POWRÓT
Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u