pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Rejestrowali dawców szpiku

Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego zorganizowała na terenie centrum handlowego Auchan w Legnicy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Przez dwa dni  - 13 i 14 października br. zarejestrowało się 60 potencjalnych dawców.

Była to kolejna akcja tego typu, którą regularnie wspiera Fundacja DKMS „Wspólnie przeciw białaczce”. Celem przedsięwzięcia jest znalezienie jak największej liczby dawców dla osób, które chorują na białaczkę. Dla większości chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka“.

Dawców szpiku jest wciąż za mało. Decyduje o tym nie brak pieniędzy, lecz mała świadomość społeczna. Po jednorazowych akcjach informacyjnych lawinowo i nagle wzrasta liczba chętnych do oddania szpiku. Potem znów przez kilka miesięcy nikt się nie zgłasza. Dlatego „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego” organizowany cyklicznie w PWSZ im. Witelona w Legnicy był tym razem skierowany do mieszkańców Legnicy. Nasi studenci informowali przede wszystkim o możliwościach rejestracji w ogólnopolskiej bazie dawców szpiku.

Dawcą musi być osoba zdrowa, w wieku od 18-50 lat, która nie chorowała na gruźlicę, nowotwory, choroby hematologiczne, wirusowe zapalenie wątroby, nie jest nosicielem wirusa HIV, HBS (żółtaczki) i cytomegalii (jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CMV).

Szpik kostny można oddać tylko i wyłącznie honorowo i bezinteresownie. Dawca i biorca co najmniej przez rok pozostają sobie nieznani. Po tym okresie na życzenie obu stron, może dojść do ujawnienia ich danych a tym samym do spotkania w obecności przedstawicieli rejestru reprezentującego dawce i kliniki reprezentującej biorcę.

(pk)

ZOBACZ FILM

<< POWRÓT
Imieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u