pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Festiwal eksperymentów i nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Festiwal eksperymentów i nauki w PWSZ im. Witelona w LegnicyPrzez dwa dni, 27 i 28 września br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbywały się wykłady, prelekcje i pokazy w ramach legnickiej edycji XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Program był bardzo bogaty i dotyczył wielu dziedzin życia. Sale wykładowe naszej Uczelni były wypełnione po brzegi. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali co można z robić z piłeczkami, grochem i innymi przedmiotami wykorzystywanymi w kuchni. Do pokazu oprócz piłeczek potrzebna była suszarka i urządzenie do pompowania materaców.Festiwal eksperymentów i nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

- Jeżeli dokładniej przyjrzymy się piłeczce umieszczonej w strumieniu powietrza, zauważymy drobne wahania na boki, a czasami nawet w górę i w dół. Jest to spowodowane drobnymi wahaniami strumienia powietrza oraz prądami wirowymi, jakie się tworzą przy wylocie powietrza z suszarki – tłumaczył dr Witold Urbanik.

Uczniów zainteresował także tak zwany efekt Coandy, polegający na tym, iż strumień płynu ma tendencję do przylegania do najbliższej powierzchni. Piłeczki Bernoulliego i efekt Coandy to tylko dwa eksperymenty z wielu, jakie mogli zobaczyć uczestnicy wykładu „Fizyka w kuchni i łazience” dra Witolda Urbanika.

Festiwal eksperymentów i nauki w PWSZ im. Witelona w LegnicyPo fizycznych doświadczeniach dr Małgorzata Janczar-Smuga mówiła jak i co jeść aby zdrowo żyć.

W drugi dzień naukowych atrakcji dr Paweł Kobes omówił „Wykonywanie kary pozbawienia wolności w Polsce – uwagi krytyczne” zaś „Instrumenty w amatorskich obserwacjach astronomicznych” prezentował w laboratorium fizycznym mgr Jan Łużny. Można było obejrzeć między innymi ekspozycję lornetek, refraktorów oraz reflektorów.

W dalszej części, o tym jak działa elektrownia atomowa opowiadał mgr inż. Tomasz Stechnij,  „Wybrane eksperymenty w fizyce” zaprezentował mgr Jan Łużny, natomiast dr n. med. Jarosław Goldman wygłosił wykład „Czy to lek czy trucizna?”. Festiwal eksperymentów i nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

XV Dolnośląski Festiwal Nauki stawia sobie za cel oprócz misji edukacyjnej także integrację środowiska naukowego wokół promowania nauki, promocję regionalnych inicjatyw edukacyjnych, uzdolnionej młodzieży oraz pomoc w wyborze kierunku studiów wyższych.

XV edycja festiwalu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Legnicy.

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ FILM

<< POWRÓT
Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u