pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Mentoring dla studentów

Biuro Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy realizuje wspólnie z Dolnośląską Siecią Biur Karier, program „Mentoring dla studentów”. Program ten urzeczywistnia ideę mitologicznej relacji partnerskiej pomiędzy mentorem, osobą doświadczoną, a mentee, uczniem czy podopiecznym.

Termin mentor wywodzi się z mitologii greckiej. Mentor był przyjacielem Odyseusza, któremu król powierzył opiekę nad synem Telemachem i żoną Penelopą w czasie jego wyprawy pod Troję. Relacja jaka zachodzi pomiędzy mentorem, a jego mantee to układ mistrz – uczeń.

Mentor pomaga w rozwoju jednostki, jest jej przewodnikiem, opiekunem, inspiratorem i ekspertem w swojej dziedzinie. Doradza i subtelnie kieruje ścieżką kariery oraz potencjałem swojego ucznia. Obecnie mentoring to partnerska relacja, podczas której mentor nie narzuca swojego kierunku i nie daje gotowych odpowiedzi, ale inspiruje ucznia, pomaga odkryć mu jego potrzeby, pragnienia i możliwości rozwoju. Przekazuje też podstawową wiedzę na temat samorozwoju i samodoskonalenia.

Obserwując współczesny rynek pracy Biuro Karier PWSZ im. Witelona w Legnicy zauważa wzrastające wymagania pracodawców wobec elastyczności i nieustannego procesu uczenia się potencjalnych pracowników.

Odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku pracy jest proponowana przez Biuro Karier nowa forma wsparcia łącząca potrzeby pracodawcy i oczekiwania studentów, jakim jest mentoring w myśl zasad którego źródłem z którego studenci mogą czerpać inspirację i siłę do własnego rozwoju zawodowego jest potencjał tkwiący w doświadczonych przedstawicielach swoich branż. Ten innowacyjny program powstał na bazie doświadczeń uczelni niemieckich i brytyjskich.

Planowanie kariery i rozwoju osobistego studentów polega na korzystaniu z wiedzy, autorytetu, doświadczenia i zachowań pracowników firm, w celu dokonania wyboru drogi i kierunku indywidualnego rozwoju. Jednocześnie studenci mają możliwość weryfikacji swoich przekonań i wyobrażeń o danym stanowisku, pracy, branży czy przedsiębiorstwie.

Co może zyskać mentee z relacji mentoringowej? Między innymi zapoznanie ze specyfikacją pracy w danej branży; weryfikację własnych wyobrażeń na temat pracy, stanowiska, branży, własnych kompetencji w odniesieniu do wybranej, planowanej ścieżki kariery zawodowej; nawiązanie kontaktów zawodowych; rozwój osobisty – wzrost umiejętności interpersonalnych; wzmocnienie poczucia własnej wartości, przekonania o własnych możliwościach; wymianę poglądów, doświadczeń marzeń, wizji; świadome decyzje zawodowe; weryfikację celów zawodowych w oparciu o zdobyte doświadczenie; autorefleksje na temat wybranej ścieżki kariery.

Podczas trwania programu mentee oraz mentorzy mogą liczyć na stałe wsparcie koordynatora programu oraz psychologa.

Zasady i szczegóły rekrutacji dostępne są na stronie internetowej uczelni - www.pwsz.legnica.edu.pl.

(bk)

<< POWRÓTImieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u