pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Brydż na Uczelni

Brydż na UczelniKlub Uczelniany AZS PWSZ im. Witelona w Legnicy zaprasza wszystkich pasjonatów brydża do nowopowstającej sekcji brydża sportowego. W ramach AZS od nowego roku akademickiego będzie można uczestniczyć w zajęciach z brydża. Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 stycznia 2013 r. o godzinie 14 w sali 210 budynku C.

Brydż sportowy to odmiana gry w brydża, w której wynik osiągnięty w danym rozdaniu jest porównywany z wynikami osiągniętymi przez innych graczy rozgrywających to samo rozdanie z tym samym układem kart. W przeciwieństwie do brydża towarzyskiego, gra nie toczy się w systemie wielorozdaniowych robrów lecz każde rozdanie stanowi odrębną całość i jest rozliczane indywidualnie.

Podczas rozgrywki w brydżu sportowym nie miesza się kart tylko każdy z graczy odkłada zgrane karty na stół obok siebie, zaznaczając sposobem położenia karty lewe wzięte i oddane oraz zastosowaniu pudełek rozdaniowych, w których są osobne przegródki na karty każdego z czterech graczy, gdzie wkładają oni swoje karty po rozegraniu rozdania. Następnie pudełko zostaje przeniesione na inny stół, gdzie to samo rozdanie jest rozgrywane ponownie.

W brydżu sportowym są dwa podstawowe typy zawodów: mecze i turnieje. W turniejach indywidualnych gracze zmieniają partnerów po każdej rundzie, w turniejach par przez całe zawody partner pozostaje stały a w turniejach teamów grają drużyny składające się z co najmniej 4 a co najwyżej 6 zawodników tworzących podczas kolejnych rund 2 pary.

W brydżu rozgrywane są mistrzostwa świata oraz poszczególnych krajów i kontynentów, a od lat siedemdziesiątych Polska należy do czołówki światowej. Oficjalną organizacją w Polsce, która opiekuje się brydżem jest Polski Związek Brydża Sportowego, a organizacją międzynarodową jest Światowa Federacja Brydża (World Bridge Federation).

(pk)

<< POWRÓT




Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u