pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Dzień dawcy szpiku kostnego w PWSZ

Dzień dawcy szpiku kostnego w PWSZ15 stycznia br. w godzinach od 11:00 do 18:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy będzie można zarejestrować się w banku szpiku kostnego, tym samym dając szanse chorym na powrót do zdrowia. Jest to kolejna akacja tego typu, w której uczestniczy społeczność studentów legnickiej Uczelni oraz Fundacja DKMS „Wspólnie przeciw Białaczce”.

Celem przedsięwzięcia jest znalezienie jak największej liczby dawców dla osób, które chorują na białaczkę. Dla większości chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka“.

Dawców szpiku jest wciąż za mało. Decyduje o tym nie brak pieniędzy, lecz mała świadomość społeczna. Po jednorazowych akcjach informacyjnych lawinowo i nagle wzrasta liczba chętnych do oddania szpiku. Potem znów przez kilka miesięcy nikt się nie zgłasza. Dlatego „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego” organizowany jest cyklicznie w PWSZ im. Witelona w Legnicy.

Dawcą musi być osoba zdrowa, w wieku od 18-50 lat, która nie chorowała na gruźlicę, nowotwory, choroby hematologiczne, wirusowe zapalenie wątroby, nie jest nosicielem wirusa HIV, HBS (żółtaczki) i cytomegalii (jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CMV).

Proces rejestracyjny trwa krótką chwilę i polega na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka.

Szpik kostny można oddać tylko i wyłącznie honorowo i bezinteresownie. Dawca i biorca co najmniej przez rok pozostają sobie nieznani. Po tym okresie na życzenie obu stron, może dojść do ujawnienia ich danych a tym samym do spotkania w obecności przedstawicieli rejestru reprezentującego dawce i kliniki reprezentującej biorcę.

(pk)

<< POWRÓT


Imieniny: Halszki, Heleny, KarolaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u